Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Belinie. Nowy spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych". Kinowa premiera o jednej z najbardziej enigmatycznych postaci w uniwersum Marvela. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.

Rusza Berlinale

Nowy film z Cillianem Murphym 15 lutego otworzy festiwal filmowy w Berlinie. Dramat "Small things like these" o mrocznych sekretach ośrodków sióstr Magdalenek w Irlandii, będzie filmem otwarcia Berlinale i weźmie udział w konkursie głównym.

To adaptacja powieści irlandzkiej pisarki Claire Keegan pod tym samym tuytułem. Reżyser Tim Mielants i Cillian Murphy wcześniej pracowali razem przy trzecim sezonie "Peaky Blinders". Murphy zaangażował się w projekt również jako współproducent.

Film przybliża mroczną stronę ośrodków, zwanych azylami, sióstr Magdalenek, prowadzonych przez różne zakony dla kobiet w Wielkiej Brytanii i Irlandii, które działały od XVIII w. do 1996 roku. Oferowano w nich pomoc kobietom na życiowym zakręcie w zamian za ciężką fizyczną pracę. W latach 90. XX w. zaczęto głośno mówić o tym, że ich podopieczne były ofiarami fizycznej i psychicznej przemocy.

Festiwal w Berlinie potrwa do 25 lutego. Szefową jury, które przyzna Złotego i Srebrne Niedźwiedzie jest w tym roku Lupita Nyong'o.

"Jak płakać w miejscach publicznych"

O tym, jak radzić sobie z problemami psychicznymi, opowiada spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" na podstawie powieści Emilii Dłużewskiej. Premierę w Teatrze Osterwy w Lublinie zaplanowano na 15 lutego. 

"Choroby psychicznej, trudności, smutku, poczucia straty można doświadczać w każdym wieku. Chciałabym, żeby mężczyźni i kobiety poczuli się dzięki naszemu spektaklowi przytuleni i - być może - zachęceni do szukania pomocy, jeśli jej potrzebują" - mówi reżyserka spektaklu Mira Mańka. Dwa oblicza bohaterki - maniakalne i depresyjne - pokazują na scenie Kamila Janik i Beata Passini.

"Madame Web" w kinach

"Madame Web" to historia jednej z najbardziej enigmatycznych postaci w uniwersum Marvela, która do tej pory była w cieniu innych bohaterów. Główną rolę gra Dakota Johnson.

Cassandra Webb jest ratowniczką medyczną. Pracuje na nowojorskim Manhattanie. Ma niezwykłe umiejętności jasnowidzenia.

Produkcja wejdzie do kin już 16 lutego, ale przedpremierowe pokazy odbędą się 14 i 15 lutego w  Cinema City oraz w Multikinach. W filmie poza Dakotą Johnson zobaczymy także znaną z serialu "Euforia" Sydney Sweeney. A reżyserką jest S. J. Clarkson, która ma na koncie takie produkcje jak "Dexter", "Sukcesja", czy "Jessica Jones".

Opracowanie: