Leon Hendrix, brat legendarnego gitarzysty Jimy'ego Hendriksa, będzie honorowym gościem jubileuszowej 10. edycji bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. Odbędzie się ona 1 maja na wrocławskim Rynku.

Jak poinformowała Anna Pupin, reprezentująca organizatorów imprezy, Leon Hendrix wraz ze zgromadzonymi na wrocławskim Rynku gitarzystami zagra "Hey Joe". To najbardziej znany utwór jego brata.

Polski Rekord Guinnessa wynosi 6346 grających jednocześnie gitarzystów, czyli ponad trzykrotnie więcej niż amerykański. Ostatnia udana próba bicia rekordu odbyła się w 2009 r., kiedy "Hey Joe" zgrało razem właśnie 6346 gitarzystów. W kolejnych latach na wrocławskim rynku pojawiło się 4597 (2010 r.) i 5601 (2011 r.) muzyków.

W biciu rekordu weźmie udział wielu muzyków

Leon Hendrix jest gitarzystą i wokalistą grupy Leon Hendrix Band. W 1987 r. założył Fundację James (Jimi) Marshall Hendrix, a na początku maja na amerykańskim rynku ukaże się napisana przez niego biografia "Jimi Hendrix: A Brother's Story". Brat legendarnego gitarzysty przez kilka lat współpracował z zespołem The Magic Carpet Ride. Wydał 2 płyty: "Seattle Rain" (2002) oraz - wraz z Leon Hendrix Band - "Keeper Of The Flame" (2006).

Wcześniej swój udział w tegorocznej edycji imprezy zapowiedział m.in. polski skrzypek Michał Jelonek, który jako pierwszy muzyk nie będący gitarzystą będzie brał udział w biciu rekordu na wrocławskim Rynku. Gwiazdami tegorocznego jubileuszowego rekordu będą również: zespół Europe, amerykański basista Marcus Miller, Tomek "Lipa" Lipnicki - współzałożyciel reaktywowanego w 2011 r. zespołu Illusion, oraz Stan Skibby, muzyk grający w stylu Jimy'ego Hendriksa.

Na imprezie gościły już gwiazdy

Co roku polscy i zagraniczni muzycy przyłączają się do Thanks Jimi Festival, organizatora rekordu, by wraz z wielotysięcznym tłumem gitarzystów zagrać wspólnie "Hey Joe" Hendriksa. I tym samym pobić Gitarowy Rekord Guinnessa.

Zgodnie z ideą Leszka Cichońskiego, pomysłodawcy imprezy, do wspólnego grania zapraszani są artyści z wielu środowisk muzycznych. Według organizatorów ta integracja różnych pokoleń i stylów muzycznych wpływa nie tylko na atrakcyjność programu festiwalu, ale przede wszystkim na niezwykłą energię, która towarzyszy imprezie.

Organizatorzy przypominają, że udział w Gitarowym Rekordzie Guinnessa na wrocławskim Rynku jest bezpłatny. Do tej pory uczestnicy festiwalu mogli zagrać z takimi zagranicznymi artystami jak Steve Morse z Deep Purple, Al Di Meola, Tommy Emmanuel, Ray Wilson, były wokalista Genesis, Ten Years After, Neil Zaza, Greg Koch, Tood Wolf (gitarzysta Sheryl Crow). Z polskich artystów rekord bili m.in.: L.U.C, Paweł Kukiz, Grzegorz Markowski, Marek Piekarczyk (TSA), Mieczysław Jurecki (ex Budka Suflera), Maciej Balcar (Dżem), Zbigniew Hołdys, Gienek Loska, Sebastian Riedel i Leszek Cichoński.