20 filmów będzie ubiegać się o Złotą Palmę na rozpoczynającym się w środę 66. Festiwalu Filmowym w Cannes na Lazurowym Wybrzeżu. Wśród nich będzie "Venus in Fur" Romana Polańskiego. Festiwal będzie trwał do 26 maja.

W czasie 12 festiwalowych dni do obejrzenia jest ponad 70 filmów długometrażowych. W Cannes pojawią się takie gwiazdy kina, jak Nicole Kidman, Leonardo DiCaprio, Robert Redford i Marion Cotillard.

Festiwal rozpocznie 15 maja pokaz "Wielkiego Gatsby'ego" - zrealizowanej przez Australijczyka Baza Luhrmanna ekranizacji powieści Francisa Scotta Fitzgeralda z 1925 roku. W tej kolejnej już filmowej adaptacji słynnej powieści, w której amerykański sen o szczęściu i sukcesie przynosi tragiczne rozczarowanie, w tytułowego bohatera wcielił się Leonardo DiCaprio. W poprzedniej wersji, z 1974 roku, rolę tę odtwarzał Robert Redford.

Festiwal zamknie pokaz pozakonkursowego thrillera "Zulu" Jerome'a Salle.

W czołówce filmów pretendujących do Złotej Palmy obok "Venus in Fur" ("La Venus a la fourrure") Polańskiego wymieniane są: "Behind the candelabra" Stevena Soderbergha, "La grande bellezza" Paolo Sorrentino i "Only God forgives" duńskiego reżysera Nicolasa Windinga Refna.

W "Behind the Candelabra", nowym filmie Soderbergha, nagrodzonego Oscarem za najlepszą reżyserię w 2001 roku za "Traffic" i Złotą Palmą w 1989 za debiut "Seks, kłamstwa i kasety wideo", grają Michael Douglas i Matt Damon.

O canneńską palmę pierwszeństwa konkurować będą też bracia Ethan i Joel Coen, który na Lazurowym Wybrzeżu pokażą film "Inside Llewyn Davis", ukazujący historię życia folkowego muzyka z lat 60. Dave'a von Ronka. Do rywalizacji staną Valeria Bruni-Tedeschi, francusko-włoska aktorka, starsza siostra żony Carli Bruni-Sarkozy, z filmem "Un chateau en Italie", i Jim Jarmusch z obrazem "Only lovers left alive" - historią miłości dwojga zakochanych od wieków wampirów.

Polskę będzie reprezentować 24-latka z Gdańska

W ramach głównego konkursu krótkich filmów, organizowanego podczas tegorocznego MFF w Cannes, o Złotą Palmę będzie walczył 15-minutowy firm "Olena" 24-letniej Elżbiety Benkowskiej z Gdańska.

Jest to pierwszy w historii polskiej kinematografii film fabularny nominowany do kategorii krótkich filmów (trwających do 15 minut) na festiwalu w Cannes. Do tej pory, w tej kategorii francuskiej imprezy filmowej polskie filmy także trafiały do konkursu głównego, ale były to animacje i dokumenty.

Film opowiada o parze młodych Ukraińców - Olenie i Dimie - podróżującej do Szwecji przez Polskę. W pociągu kradną im portfel. Złodziej, podczas bójki z Dimą, wyrzuca paszport na tory. Młodzi ludzie muszą go znaleźć, zanim odpłynie prom. Na jaw wychodzi wówczas prawdziwy powód ich podróży.

Film Polki będzie rywalizować z ośmioma krótkimi metrażami: z Belgii, Iranu, Japonii, Korei Pd., Palestyny, Francji (dwa filmy) oraz koprodukcją islandzko-duńską.

Zwycięzcę konkursu krótkich metraży wybierze międzynarodowe jury pod przewodnictwem reżyserki i laureatki Złotej Palmy i Oscara - Jane Campion.