Strażacy opanowali pożar składowiska odpadów w Trzebini w Małopolsce. Na miejscu od godzin nocnych pracuje ponad 200 strażaków. Akcja może potrwać jeszcze kilkanaście godzin.

Ogień pojawił się około pierwszej w nocy i objął hektar powierzchni - poinformował RMF FM zastępca komendanta powiatowego straży pożarnej w Chrzanowie Andrzej Dudziak. 

Jak powiedział Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko, przy użyciu mobilnego laboratorium wyposażonego w radar do badania przemieszczania się chmury zanieczyszczeń przeprowadzono pomiary w okolicy płonącego składowiska i w pięciu innych miejscach w Trzebini, w tym w rejonie szpitala, i nie stwierdzono ponadnormatywnego stężenia zanieczyszczeń zagrażających zdrowiu i życiu.

Strażacy podkreślali, że akcja jest trudna, ponieważ ogień objął opony i inne materiały gumowe. 

Składowisko jest nieużywane od 2013 roku. Według policji ostatni właściciel terenu, który był zobowiązany do utylizacji odpadów przebywa za granicą. Przed sądem toczy się jednak rozprawa o przejęcie działki przez przedwojennych właścicieli.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

(m/mn)