Nie będzie na razie szczepionek na świńską grypę, rząd proponuje za to szczepienia przeciwko grypie sezonowej – poinformowała Ewa Kopacz po posiedzeniu komitetu pandemicznego. Minister zdrowia tłumacząc taką decyzję powoływała się na pisma medyczne. Jak donoszą europejskie i światowe pisma, /szczepionka przeciwko grypie sezonowej – przyp. RMF FM/ daje również odporność w kierunku wirusa A/H1N1 - stwierdziła.

Żaden na świecie kraj poza Polską nie wprowadza szczepień przeciw grypie sezonowej jako strategii walki z pandemią grypy A/H1N1 - stwierdził jeden z rozmówców brukselskiej korespondentki RMF FM. Zaznaczył, że walczyć z pandemią można tylko szczepionkami przeciwko wirusowi świńskiej grypy.

Jak ustaliła Katarzyna Szymańska-Borginon, Ewa Kopacz opiera się na piśmie dla lekarzy „British Medical Journal”. Badanie, które jest tam opisane i które miało stwierdzić, że szczepionka przeciwko grypie sezonowej uodparnia na grypę A/H1N1, przeprowadzono tylko na 60 pacjentach w czasie „eksplozji” choroby w Meksyku. Wyników tych badań nie potwierdziła żadna ze światowych agencji do spraw kontroli chorób zakaźnych, w tym najsłynniejsza CDC w Stanach Zjednoczonych. Posłuchaj: