W Polsce można mówić o epidemii grypy - uważa krajowy konsultant do spraw epidemiologii. Według Andrzeja Zielińskiego co drugi chory może być zarażony wirusem A/H1N1. Badania (…) wskazują, że w szerzącej się w tej chwili epidemii w Polsce, około połowa przypadków grypy to jest nowa grypa A/H1N1 - zaznacza

Nowa odmiana grypy wzbudza coraz więcej emocji w naszym kraju. W piątek Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zapowiadał, że powiadomi prokuraturę, jeśli Ewa Kopacz do poniedziałku nie podejmie działań zmierzających do zakupu szczepionek przeciw grypie A/H1N1. Z kolei w poniedziałek stwierdził, że na razie nie złoży zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez minister zdrowia. Zaznaczył, że weźmie udział we wtorkowym spotkaniu w resorcie zdrowia.

Odmiana wirusa A/H1N1 pojawiła się w kwietniu. Jest to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów. Objawy nowej grypy są podobne do tych towarzyszących sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Jednak w większości przypadków choroba przebiega łagodnie.

Na razie w naszym kraju potwierdzono ponad 270 przypadków świńskiej grypy. Wirusa nowej odmiany grypy wykryto m.in. u 37-letniego mężczyzny, który zmarł w piątek w Szpitalu Zakaźnym w Gdańsku, a także u 48-latka, który zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek w Łodzi. Nie ma jeszcze potwierdzenia, czy to wirus świńskiej grypy był bezpośrednią przyczyną ich śmierci. W szpitalach w Gorzowie Wielkopolskim i Katowicach leżą dwaj kolejni mężczyźni, u których wykryto obecność wirusa A/H1N1.