​Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price ogłosił, że USA wydały pierwszy paszport zawierający dodatkowe oznaczenie płci dla osób niebinarnych. Zapowiedział też, że trzy opcje przy wyborze płci we wnioskach paszportowych będą rutynowo dostępne od przyszłego roku.

"Departament wydał pierwszy paszport USA z oznaczeniem płci X. Mamy nadzieję oferować tę opcję dla wszystkich ubiegających się o paszport wkrótce po tym, jak dokończymy konieczne uaktualnienia systemu i formularzy na początku 2022 r." - napisał w komunikacie Price.

"Departament kontynuuje również ścisłą współpracę z innymi agencjami rządowymi USA, aby zapewnić jak najłatwiejszą podróż wszystkim posiadaczom paszportów, niezależnie od ich tożsamości płciowej. Przy okazji wydania tego paszportu pragnę powtórzyć zaangażowanie Departamentu Stanu w promowanie wolności, godności i równości wszystkich ludzi - w tym osób LGBTQI+." - dodał rzecznik departamentu. 

Znacznik X ma być przeznaczony dla "osób niebinarnych, interpłciowych" i innych nieutożsamiających się z tradycyjnymi kategoriami. Zmianę w tym zakresie zapowiedziano już w czerwcu. Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken stwierdził, że ma to na celu "lepsze służenie obywatelom USA bez względu na ich tożsamość płciową".

Osoba niebinarna

Osoba niebinarna to taka, która nie określa się wyłącznie jako kobieta czy mężczyzna. Takie osoby mogą być osobami apłciowymi, neutralnymi płciowo, jak i płynnymi płciowo. Niebinarność to także pojęcie uwzględniające te osoby, które utożsamiają się z więcej niż jedną płcią.

Język angielski jest znacznie mniej zdeterminowany płciowo, niż język polski. Anglojęzyczne osoby niebinarne stosują zwykle formy they/them (oni/im). W polskim języku pomija np. się formy rodzajowe, czego przykładem może być zdanie: Moim miejscem zamieszkania jest Wrocław.