Wirus HIV ma słaby punkt, który będzie można wykorzystać w próbach stworzenia szczepionki - pisze tygodnik "Nature". Naukowcy z Instytutu Chorób Alergicznych i Zakaźnych na przedmieściach Waszyngtonu odkryli mechanizm, który może powstrzymać epidemię AIDS.

Do tej pory nie było pewne, czy w ogóle możliwe będzie stworzenie szczepionki przeciwko wirusowi HIV, który oszukuje nasz układ immunologiczny, nieustająco zmieniając strukturę białek na swej powierzchni. Teraz jednak naukowcy dokładnie zbadali białko gp120, które swej struktury nie zmienia, gdyż w tej postaci ma podstawowe znaczenie dla powodzenia ataku wirusa na nasz organizm.

Co więcej, zorientowali się, że wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, owo czułe miejsce nie jest osłonięte innymi białkami, może więc być celem skutecznego ataku. Naukowcy znają nawet przeciwciało b12, które może to białko zablokować, problem w tym, jak skłonić organizm do jego wytwarzania. To będzie celem kolejnych badań, które oby przyniosły owoce jak najszybciej.