W Stanach Zjednoczonych zmarł wynalazca nikotynowego plastra. Doktor Murray Jarvik był pionierem badań nad nałogiem palenia. Na początku lat 90-tych i jeden z wynalazców nikotynowego plastra, ułatwiającego rzucenie palenia - zmarł w wieku 84 lat - poinformował w sobotę rzecznik Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles (UCLA).

Na początku lat 90 Jarvik, który na UCLA wykładał psychiatrię i farmakologię oraz Jed Rose (obecnie dyrektor ośrodka badań nad nałogiem palenia na Duke University) opracowali plaster, dostarczający do organizmu nikotynę bezpośrednio przez skórę, by pomóc palaczom w przezwyciężeniu chęci na kolejnego papierosa.

Swe badania nad absorpcją nikotyny przez skórę, Jarvik początkowo prowadził wśród robotników na plantacjach tytoniu na południu Stanów Zjednoczonych. Gdy nie otrzymał zgody na prowadzenie eksperymentów na ludziach, on i Rose postanowili eksperymentować na sobie.

Kładliśmy sobie tytoń na skórę i czekaliśmy na to, co się stanie - pisał potem Jarvik w magazynie UCLA. Puls nam przyspieszał, wzrósł poziom adrenaliny, czyli działo się wszystko to, co z palaczami.

W 1992 roku plaster nikotynowy został w USA dopuszczony, na receptę, jako środek ułatwiający rzucenie palenia. Cztery lata później plaster stał się dostępny bez recepty.