Piractwo jest demonem, który trzeba wytępić z takich samych powodów co terroryzm, a negocjacje i płacenie okupów tylko ich rozzuchwalają i nie rozwiązują problemu - stwierdził saudyjski minister spraw zagranicznych. Według AFP, piraci zażądali za tankowiec i przetrzymywaną na nim załogę 25 mln dol. okupu. Porywacze dali właścicielom "Sirius Star" 10 dni na przekazanie pieniędzy.

Minister powtórzył też, że jego kraj jest gotów włączyć się do międzynarodowych antypirackich sił morskich.

Jak z kolei podała AFP, somalijscy piraci umacniają obronę portu, w którym przetrzymywany jest saudyjski supertankowiec.

Tankowiec "Sirius Star", porwany w ubiegły weekend u wybrzeży Kenii, zakotwiczył we wtorek u wybrzeży Somalii w rejonie portu Harardere, 300 kilometrów na północ od Mogadiszu. Operator statku, firma Vela International Marine Ltd. z Dubaju, podał że członkowie załogi są bezpieczni. Na pokładzie jest 25 osób: dwóch Brytyjczyków, dwóch Polaków, Chorwat, Saudyjczyk i 19 Filipińczyków.

Według lokalnych źródeł tylko w tym roku somalijscy piraci zarobili na uprowadzonych statkach i ich załogach co najmniej 30 milionów dolarów. Od stycznia br. zaatakowali u wybrzeży swego kraju co najmniej 92 statki - 36 z nich uprowadzono.