PiS upiera się przy majowym terminie wyborów parlamentarnych. Jarosław Kaczyński mówi, że wybory w niczym nie przeszkodzą w organizacji pielgrzymki Benedykta XVI do Polski. Innego zdania jest jednak kardynał Stanisław Dziwisz.

Wybory nie są momentem do przygotowania i przeprowadzenia pielgrzymki - powiedział radiu RMF metropolita krakowski. Z praktyki wiem, że jeśli w jakimś kraju były wybory, to nie łączyło się to absolutnie z pielgrzymką Ojca Świętego - dodał kardynał Dziwisz.

Prawo i Sprawiedliwość upiera się jednak przy majowym terminie wyborów. Prezes tej partii stwierdził, że wybory, które miałyby się odbyć 21 maja, w niczym nie przeszkodzą w organizacji zaplanowanej na cztery dni później pielgrzymki Benedykta XVI. Oficjalny wynik wyborów będzie na cztery dni przed zakończeniem wizyty, więc tutaj żadnych sprzeczności nie ma - powiedział Kaczyński.

Argument, że wybory w maju nie są korzystne dla papieskiej wizyty, wysunęła wcześniej Platforma Obywatelska. Kaczyński tą wypowiedź PO określił jako chwyt socjotechniczny.