Władimir Putin spotkał się z Xi Jinpingiem w Pekinie podczas Forum Pasa i Szlaku. "Chiny i Rosja utrzymały bliską współpracę; wzajemne zaufanie między dwoma krajami stale się umacnia" - oświadczył chiński przywódca po spotkaniu z rosyjskim prezydentem. Xi podkreślił też, że wymiana handlowa między państwami jest rekordowo wysoka. Podczas szczytu nie obyło się jednak bez kontrowersji.

Putin unikał podróży międzynarodowych

Wizyta Putina w Pekinie jest drugą oficjalną podróżą zagraniczną rosyjskiego dyktatora po tym, jak w marcu Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał za nim list gończy w związku z prowadzonymi przez Rosję deportacjami dzieci ukraińskich. Wcześniej, na początku października, Putin odwiedził Kirgistan.

Obecnie rosyjski przywódca bierze udział w Forum Pasa i Szlaku odbywającym się w stolicy Chin.

Analitycy "Guardiana" wskazują, że celem spotkania Xi i Putina było zacieśnienie relacji rosyjsko-chińskich. W trakcie szczytu prezydent Rosji pochwalił sukcesy chińskich przyjaciół, podkreślając, że są one dla Kremla bardzo ważne. Dodał, że nie może się doczekać, aż Pekin odniesie sukcesy w kolejnych inwestycjach rozwojowych. 

Reuters informuje, że na krótko przed rozpoczęciem przemówienia Putina część europejskich delegatów, w tym były premier Francji Jean-Pierre Raffarin, opuściła salę.

Xi podczas przemówienia inauguracyjnego szczytu zaapelował z kolei o wspólne działania Rosji i Chin na rzecz utrzymania - jak to ujął - "równości i sprawiedliwości" międzynarodowej.

Xi przeciwko sankcjom. W tle walka o chipy

Chiński prezydent, zwracając się do delegatów z 130 krajów, wypowiedział się przeciwko międzynarodowym sankcjom.

Konfrontacja ideologiczna, rywalizacja geopolityczna i polityka blokowania nie są dla nas wyborem. Sprzeciwiamy się sankcjom gospodarczym i zakłóceniom w łańcuchu dostaw - powiedział. Xi mówił to na krótko po tym, jak Departament Handlu USA zapowiedział zaostrzenie kontroli eksportu m.in. chipów do Chin. Niektórzy eksperci wskazują, że może być to początek nowej wojny handlowej między Waszyngtonem a Pekinem. 

Chiny mogą dobrze sobie radzić tylko wtedy, gdy świat radzi sobie dobrze. Kiedy Chiny poradzą sobie dobrze, wtedy świat stanie się jeszcze lepszy - wskazywał Xi na forum.

Zaproszenie z Wietnamu

Dziś w planach Władimira Putina i Xi Jinpinga są kolejne rozmowy ze światowymi przywódcami. 

Media wietnamskie podały, że prezydent tego kraju Vo Van Thuong spotkał się z Putinem w kuluarach forum w Pekinie i zaprosił go do złożenia wizyty, a ten przyjął zaproszenie.

Wietnam, podobnie jak Kirgistan, nie należy do Międzynarodowego Trybunału Karnego - nie podpisał Statutu Rzymskiego, na podstawie którego powołano Trybunał.