Wicepremier Kosowa Bujar Bukoshi i dziesięciu byłych urzędników państwowych zostało oskarżonych o korupcję - ogłosiła unijna misja Eulex. Społeczność międzynarodowa zarzuca władzom w Prisztinie brak woli politycznej w zwalczaniu tego procederu.

Prokurator Eulex "postawił w stan oskarżenia 11 osób podejrzanych o aferę korupcyjną w ministerstwie zdrowia" - powiedział rzecznik unijnej misji Blerim Krasniqi. Sprecyzował, że działania, które zarzuca się obecnemu wicepremierowi sięgają lat 2007-2010, gdy był on szefem resortu zdrowia.

Wśród oskarżonych jest były sekretarz generalny ministerstwa Ilir Tolaj oraz inni byli pracownicy resortu. Bukoshi, który w rządzie premiera Hashima Thaciego obecnie zajmuje się kwestiami społecznymi, oraz pozostałe osoby zostały oskarżone o "nadużycie władzy, nadużycia podczas wykonywania obowiązków służbowych, złe zarządzanie funduszami oraz zawieranie umów niekorzystnych" dla ministerstwa zdrowia - powiedział rzecznik.

Bujar Bukoshi zaprzecza zarzutom

Wicepremier zaprzecza wszystkim zarzutom i twierdzi, że prokurator nie skontaktował się z nim. Jestem całkowicie czysty i nie byłem zaangażowany w przetargi ani inne rzeczy związane z korupcją. Jestem gotów stawić czoło sprawiedliwości - powiedział Bukoshi agencji Reutera.

W ostatnim raporcie Transparency International, organizacji zwalczającej korupcję, Kosowo zajmuje 112. Miejsce na 183 kraje. Misja Eulex rozpoczęła pracę w Kosowie kilka miesięcy po ogłoszeniu niepodległości przez ten były region Serbii w lutym 2008 roku. Głównym zadaniem misji jest wsparcie i pomoc kosowskim władzom w dziedzinach związanych z przestrzeganiem prawa, siłami bezpieczeństwa, wymiarem sprawiedliwości i służbami celnymi.