Pod koniec czerwca odbędzie się pierwsze przesłuchanie Jakuba T. przed brytyjskim sądem, a proces mężczyzny rozpocznie się pod koniec roku. To decyzje sądu koronnego z dzisiejszego pierwszego posiedzenia.

Zapadła też decyzja, że Polak zostanie w areszcie do połowy października, chyba, że w przyszłym tygodniu sąd zgodzi się na zwolnienie go za kaucją. Tłumaczone są polskie dokumenty potrzebne do tej decyzji.

Posiedzenie organizacyjne brytyjskiego sądu w sprawie Jakuba T. rozpoczęło się dzień wcześniej niż planowano. Brytyjscy adwokaci mężczyzny dostali kolejne 3,5 tys. stron akt z tej sprawy, które zgromadziła prokuratura.

Jakub T. został zatrzymany przez poznańskich policjantów na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania 9 lutego. Jest podejrzany o brutalne zgwałcenie, obrabowanie i usiłowanie zabójstwa 48-letniej mieszkanki Exeter. Do przestępstwa miało dojść 23 lipca ubiegłego roku.

Na jego wydanie stronie brytyjskiej zgodził się poznański sąd okręgowy, decyzję tę podtrzymał na początku kwietnia Sąd Apelacyjny w Poznaniu.