Na Wschodnim Wybrzeżu USA zwiększa się tragiczne żniwo huraganu Ida. W regionie szaleją tornada wywołujące burze i tragiczne w skutkach powodzie. Według ostatniego bilansu w zalanych domach i samochodach zginęło co najmniej 46 osób. Skalę zniszczeń można zobaczyć na zdjęciach satelitarnych.

W ubiegłą niedzielę huragan Ida uderzył w stan Luizjanę. Była to piąta najsilniejsza burza, jaka kiedykolwiek nawiedziła amerykański kontynent. Około miliona ludzi zostało bez prądu na wiele tygodni.

W opinii ekspertów podobna pogoda już wcześniej występowała w następstwie huraganów. Obecną sytuację pogorszyły jednak zmiany klimatyczne. Cieplejszemu powietrzu towarzyszy więcej deszczu, a w miastach betonowe chodniki uniemożliwiają wsiąkanie wody w grunt.

Krajowe Centrum Huraganów już od wtorku ostrzegało o możliwości wystąpienia dużych, zagrażających życiu powodzi. Wielu gubernatorów i burmistrzów przyznało jednak, że siła burzy ich zaskoczyła.

Stan New Jersey pod wodą

Ogrom zniszczeń, jakie wywołały nawałnice w stanie New Jersey widać na zdjęciach satelitarnych. 

Jednym z miast, które ucierpiało w tym stanie najbardziej, jest New Brunswick. Pierwsze zdjęcie wykonano 14 lipca, a drugie 2 września. 

Woda dostała się również na teren stadionu stadionu w Bridgewater, który należy do drużyny baseballowej Somerset Patriots.

Niemal całkowicie pod wodą znalazła się także dzielnica Manville w hrabstwie Somerset.