Czechy i USA podpisały w Waszyngtonie memorandum w sprawie zniesienia wiz. Dzięki niemu Czesi do Stanów Zjednoczonych bez wiz najprawdopodobniej pojadą już na przełomie października i listopada tego roku.

Dla mnie to historyczna chwila, gdy otworzymy wolną przestrzeń między USA i Republiką Czeską - powiedział premier Czech Mirek Topolanek. Dodał, że memorandum może służyć za przykład dla innych krajów Unii Europejskiej. Wykonaliśmy pionierską pracę dla wszystkich krajów UE. Myślę, że Komisja Europejska o tym wie - zauważył.

Niektórzy wyżsi urzędnicy UE wyrazili jednak obawy, czy dokument jest zgodny z interesem całej Wspólnoty. W zamian za zniesienie wiz Amerykanie chcą od Czechów dostępu do danych podróżnych.

Agencja CzTK podaje, że w związku w podpisanym memorandum Amerykanie przygotowują specjalny elektroniczny system zezwoleń na podróż, w którym udający się do USA mieliby się rejestrować. To właśnie on na podstawie wypełnionej ankiety będzie decydował o możliwości wyjazdu do USA. Mimo tego, po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych, podróżny i tak będzie musiał przejść przez rutynową kontrolę imigracyjną.