Ukraińskie kobiety zostały laureatkami tegorocznej nagrody im. Johna McCaina, przyznanej podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie. Nagrodę przekazano na ręce ukraińskiej Pierwszej Damy, Ołeny Zełenskiej.

Nagroda imienia Johna McCaina przyznawana jest za dokonania w służbie publicznej i wręczana jest od 2018 r., podczas odbywającego się w kanadyjskim Halifaksie Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa (Halifax International Security Forum - HISF).  

Kobiety Ukrainy bohaterkami Forum

"Ukraińskie kobiety stały się bohaterkami, choć nie miały takich zamiarów, ze swoją odwagą, honorem i godnością, które stały się inspiracją dla świata" - powiedział Jack McCain, syn zmarłego w 2018 r. amerykańskiego senatora. 

Nagrodę przekazano na ręce Ołeny Zełenskiej. Pierwsza Dama Ukrainy, zwracając się online do uczestników forum powiedziała, że amerykański senator był przyjacielem Ukrainy. 

Dodała, że niedawno rosyjska rakieta uderzyła w Kijowie w dom przy ulicy noszącej jego imię.

John McCain był co roku gościem Forum i, jak podkreślają na swojej stronie internetowej organizatorzy, "senator McCain walczył podczas wojny i pokoju za wolność, 

równość, szanse i demokrację - ideały swojego kraju, jego ważna obecność na Forum co roku w listopadzie dawała poczucie ufności(...), że korzyści demokracji przeważają 

nad innymi rozwiązaniami". Tegoroczne HISF jest czternastym w serii odbywających się od 2009 r. dorocznych spotkań polityków, ekspertów i biznesu. W tym roku w obradach uczestniczy ponad 300 osób.