Do 135 wzrosła liczba zmarłych w wyniku grypy i jej powikłań na Ukrainie. Jak podał resort zdrowia w Kijowie, tylko w ciągu ostatniej doby zmarło 25 osób. Epidemia grypy, która początkowo objęła wyłącznie zachód kraju, przemieszcza się obecnie na wschód.

Taka liczba zmarłych mówi sama za siebie. Niewykluczone, że stan wyjątkowy pozwoliłby uratować więcej ludzi. Podstawy konstytucyjne istnieją - stwierdziła Raisa Bohatyriowa, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, która działa przy prezydencie Wiktorze Juszczence. Wcześniej jeden z zastępców szefa kancelarii prezydenckiej Ihor Popow powiedział, że ogłoszenie stanu wyjątkowego może być wręcz konieczne.

Od początku ogłoszonej 30 października epidemii zachorowało ponad 871 tysięcy osób. Do szpitali trafiło łącznie prawie 40 tysięcy osób, a 317 z nich przebywa na oddziałach reanimacyjnych. Ukraińców atakuje nie tylko wirus grypy sezonowej, ale także A/H1N1. W jej wyniku zmarło dotychczas 14 osób, a zarażone są 32 kolejne.

Z powodu epidemii Słowacja zamknie od niedzieli prawie wszystkie drogowe przejścia graniczne z Ukrainą. Czynne pozostanie tylko jedno.

Arabia Saudyjska szczepi pielgrzymów

W Arabii Saudyjskiej ruszyły szczepienia przeciwko świńskiej grypie dla pielgrzymów, którzy wybierają się do Mekki. Co roku do tego świętego miasta islamu pielgrzymują miliony muzułmanów.

Spodziewamy się około miliona chętnych. Druga faza polegać będzie na szczepieniu w szkołach. Zacznie się za trzy tygodnie - mówi minister zdrowia Arabii Saudyjskiej:

Rząd tego kraju ostrzegł, że wszyscy muzułmanie, którzy zechcą wziąć udział w pielgrzymce, mogą zostać poproszeni o przedstawienie zaświadczenia o szczepieniu przeciwko świńskiej grypie.