Była posłanka AfD, Eva Maria Schneider-Gaertner, straciła immunitet. Wszystko przez antysemicki wpis, jaki umieściła na platformie Telegram. O uchyleniu immunitetu zdecydował parlament niemieckiego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie – poinformował „Spiegel”.

Parlamentarzystka udostępniła publicznie na Telegramie trzy wiadomości, podżegające do antysemityzmu. Obecnie odpiera zarzuty i wzywa do umorzenia postępowania.

Parlament w Schwerinie podjął decyzję jednogłośnie, właściwy wniosek trafił już do prokuratury. Schneider-Gaertner, która jest obecnie posłanką niezrzeszoną, nie uczestniczyła w głosowaniu. W kwietniu, po ujawnieniu zarzutów, opuściła frakcję parlamentarną AfD.

Zdaniem lidera grupy parlamentarnej AfD Nikolausa Kramera, Schneider-Gaertner podczas kwietniowego posiedzenia partii zadeklarowała swoją rezygnację z członkostwa we frakcji partyjnej.

Jak ustalił dziennik "Schweriner Volkszeitung", Schneider-Gaertner udostępniła posty anonimowego użytkownika, który "życzył Żydom śmierci i oskarżał ich o zamordowanie milionów dzieci". Krótko po ujawnieniu sprawy przez "Schweriner Volkszeitung" parlamentarzystka zamknęła swój publiczny profil na Telegramie.