Sojusz Północnoatlantycki w związku z konfliktem zbrojnym w Gruzji powinien zrewidować swoje stosunki z Moskwą – uważa amerykański ambasador przy NATO. I jak zaznacza Kurt Volker - to nie tylko jego opinia, ale wielu członków paktu.

W dyskusji, do której doszło w Brukseli pojawiły się liczne sugestie, że po wydarzeniach w Gruzji stosunki z Rosją nie mogą być takie, jak dotąd. (…)Uważamy, że potrzebujemy przyjrzeć się, w jaki sposób pracujemy z Rosją - wyjaśniał Kurt Volker.

Co do jednego panowała zgoda - rosyjska armia nadużyła siły w tym konflikcie. Rosjanie przekroczyli, i to o kilometry, tę czerwoną linię, która wyznacza zachowania w społeczności międzynarodowej - uważa polski ambasador przy NATO Bogusław Winid.

Prezydent USA George W. Bush oświadczył w poniedziałek, że wiele wskazuje na to, iż Rosja dąży do obalenia legalnie wybranego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego i jego rządu. Bush podkreślił, że działania Rosji silnie podkopały jej wizerunek na arenie międzynarodowej i zagrażają współpracy Moskwy z USA i Europą.