Szympansy wyprzedzają człowieka w wyścigu ewolucyjnym - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbour. Najnowsze badania pokazują, że u szympansów ewolucja przebiega szybciej niż u nas, czego dowodzi większa u tych zwierząt liczba genów, które uległy mutacji na drodze doboru naturalnego.

Słusznie uważamy się za zdecydowanie bardziej rozwinięty gatunek niż szympansy. Okazuje się jednak, że przynajmniej w jednym przypadku nie mamy racji. Od czasu, gdy oba gatunki poszły swoją drogą, mniej więcej 6 milionów lat temu, u szympansów doszło do większej liczby korzystnych mutacji genów.

Badacze piszą na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences", że przeanalizowali 14 tysięcy genów obecnych w genomie obu gatunków. Zauważyli, że u szympansów aż 233 noszą ślady doboru naturalnego. U człowieka znaleźli tylko 154 takie geny.

Zdaniem autorów badań, podważa to dotychczasowe przekonanie, że dobór naturalny pozwolił człowiekowi osiągnąć obecną dominującą pozycję na Ziemi. Może to oznaczać, że większa kiedyś populacja szympansów miała większą niż my szansę na ewolucyjny sukces. Jednak to rzadsze, przypadkowe mutacje genów u człowieka zdecydowały o tym, że to my mamy większy mózg i... wiemy, jak go używać.