Wymiana ognia na spornym odcinku granicy Tajlandii i Kambodży. Strzelały oddziały wojskowe obydwu krajów. Nie pojawiły się informacje o ofiarach - powiedział agencji Reutera rzecznik kambodżańskiego rządu Phay Siphan. Jak twierdzi, wymiana ognia rozpoczęła się, gdy żołnierze tajscy weszli na terytorium Kambodży.

Incydent wydarzył się w dzień po tym, jak tajski żołnierz został ciężko ranny po wejściu na minę w pobliżu świątyni Preah Vihear. Od czasu konfliktów i wymiany ognia w 2008 roku stacjonują tam wojska obydwu krajów. Obie strony zgłaszają bowiem roszczenia do blisko 900-letniej świątyni Preah Vihear.

Po wycofaniu się kolonialnych władz francuskich z Kambodży, w 1954 roku świątynia została zajęta przez wojska Tajlandii. Kambodża zwróciła się wówczas do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który w 1962 roku ostatecznie przyznał świątynię stronie kambodżańskiej. Tajlandia nie wycofała się jednak z terenów przylegających do świątyni, nie zwrócono też zrabowanych tam zabytków.

Spór rozgorzał po raz kolejny, gdy Kambodża wystąpiła do UNESCO o wpisanie zabytku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Preah Vihear znalazła się na liście w ubiegłym roku, co wywołało sprzeciw tajskich nacjonalistów.