Izraelscy archeolodzy w mieście Jawne na południe od Tel Awiwu natrafili na wielką winnicę sprzed nawet 1500 lat. To największy dotychczas odkryty kompleks produkcji wina na świecie z tego okresu - podał "Times of Israel".

Archeolodzy poinformowali, że kompleks jest datowany na IV - V wiek. Składa się z pięciu pras do winogron, magazynów przeznaczonych na leżakowanie trunków oraz pieców do wypalania naczyń, w których trzymano wino. Każda z pras ma powierzchnię około 225 m kw.

Prace archeologiczne trwały przez ostatnie dwa lata. Na obiekt natrafiono podczas rozbudowy w mieście Jawne.

Badacze szacują, że winiarnia mogła produkować około 2 mln litrów wina rocznie. "Bazując na zdolnościach produkcyjnych tych pras do wina szacujemy, że można było w nich wyprodukować około 2 mln litrów rocznie. Pamiętajmy, że cały ten proces odbywał się ręcznie" - napisali archeolodzy w komunikacie prasowym.

W starożytności wino było nie tylko istotnym towarem eksportowym, ale także źródłem przyjemności - przypomina Jon Seligman, jeden z nadzorujących wykopalisko. Poza tym, (...) w czasach, gdy woda była często zanieczyszczona, wino było bezpiecznym napojem do picia - dodał.

Po zabezpieczeniu wykopaliska w najbliższej przyszłości teren ma być udostępniony zwiedzającym jako park archeologiczny - przekazała izraelska gazeta.