Polska w zasadzie spełniła już wszystkie warunki wejścia do systemu Schengen - wynika z unijnego raportu cytowanego przez londyński dziennik "Financial Times". Część państw - które w grudniu razem z Polską dołączą do układu - nadal nie wywiązała się ze zobowiązań. Główny zarzut Unii dotyczy wzmocnienia kontroli granicznej.

W raporcie zaznaczono, że Polska - bezpośrednio granicząca z wielkimi krajami nie należącymi do UE - w zasadzie spełniła już wszystkie warunki wejścia do systemu Schengen. Dysponuje m.in. nowoczesnym sprzętem na przejściach granicznych i ma tam dość strażników.

Natomiast kłopoty z kontrolowaniem swych granic nadal mają takie kraje jak Estonia, Węgry i Słowenia - ocenia raport. Estonii brakuje straży granicznej, Węgry zaś powinny zrewidować sprawę wjazdu do tego kraju ludzi z sąsiedniej Chorwacji, nie będącej członkiem UE.

Autorzy unijnego raportu podkreślili jednak, że wymienione kraje są już w trakcie rozwiązywania problemów związanych z wejściem do strefy.

Ostateczny raport w sprawie rozszerzenia systemu Schengen ma być przedstawiony w Brukseli ministrom spraw wewnętrznych państw UE na spotkaniu 8-9 listopada, na którym decyzja w sprawie wejścia dziewięciu państw do strefy Schengen musi zapaść jednogłośnie.

Unijny komisarz ds. wewnętrznych Franco Frattini zasugerował we wtorek, że być może zniesienie kontroli na granicach lądowych nastąpi jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.