Korea Północna wystosowała list do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, zapraszając jej inspektorów w celu omówienia zamknięcia głównego północnokoreańskiego reaktora nuklearnego w Yongbyon - poinformowały północnokoreańskie media.

W liście napisano, że "zaproszono do odwiedzenia delegację MAEA szczebla roboczego ze względu na uzyskanie potwierdzenia, że proces odmrażania środków w Banco Delta Asia w Makau wkroczył w fazę końcową" - poinformowała agencja KCNA.

Phenian zobowiązał się w lutym do zawieszenia prac w swym ośrodku jądrowym w zamian za pomoc finansową i gospodarczą oraz odmrożenie 25 mln dolarów zablokowanych w Makau.

W 2005 r. USA doprowadziły do zablokowania tej sumy, twierdząc że pieniądze pochodzą z nielegalnych machinacji, w tym z handlu narkotykami, prania brudnych pieniędzy czy puszczania w obieg produkowanych w Korei Północnej fałszywych dolarów.

Inspektorów MAEA, która jest agendą ONZ, zaproszono na "rozmowy o procedurach weryfikowania i monitorowania" przez MAEA procesu zamykania reaktora w Yongbyon.