Podczas sobotniego zamachu na hotel „Marriott” w Islamabadzie doszło do dwóch eksplozji – tak wynika z nagrania wideo z hotelowych kamer bezpieczeństwa. Film pokazuje ostatnie chwile przed wybuchem ciężarówki wyładowanej 600 kilogramami materiałów wybuchowych. W zamachu zginęły 53 osoby, a 266 zostało rannych.

Na filmie widać, jak samobójca staranował wielką ciężarówką bramę i szlaban kontroli bezpieczeństwa przed hotelem „Marriott”. Wtedy większość strażników cofnęła się, a w szoferce doszło do niewielkiej eksplozji. Prawdopodobnie kierowca wysadził się w powietrze. Kilka minut później doszło do eksplozji materiałów wybuchowych, jakimi wyładowana była ciężarówka.

Pakistańskie władze twierdzą, że to Al-Kaida przeprowadziła zamach na hotel „Marriott”. Jednak eksperci ds. terroryzmu zalecają ostrożność w takich sądach i zgodnie twierdzą, że należy poczekać na jakiekolwiek oświadczenie.

W sobotnim zamachu zginął czeski ambasador. Zaginął z kolei duński dyplomata. Jak poinformował szef duńskiej dyplomacji, mężczyzna był agentem służb specjalnych. Trzej inni Duńczycy, którzy przebywali w hotelu, są lekko ranni.

Wstępne dochodzenie wykazało, że do zamachu użyto 600 kilogramów materiałów wybuchowych – heksogenu i trotylu. W zamachu wykorzystano również pył aluminiowy, który w pirotechnice używany jest do zwiększania temperatury ognia.