Dwie aktywistki wylały zupę na obraz Claude'a Moneta "Wiosna" pochodzący z 1872 roku. Zostały zatrzymane. Muzeum oświadczyło, że dzieło znajdowało się za szkłem i jego stan zostanie teraz zbadany.

Aktywistki francuskiego ruchu ekologicznego Riposte Alimentaire oblały zupą obraz impresjonisty Claude'a Moneta znajdujący się w muzeum w Lyonie. Muzeum poinformowało w sobotę wieczorem, że złoży skargę dotyczącą aktu wandalizmu.

Ruch, który reprezentują aktywistki, oznajmił w komunikacie, że "kocha sztukę", jednak "przyszli artyści nie będą mieli nic do malowania na wypalonej planecie". "O czym będziemy marzyć, jeżeli nie będzie już wiosny" - mówiły aktywistki w czasie swojej akcji.

Ta sama grupa ekologiczna organizowała pod koniec stycznia br. analogiczną akcję w paryskim Luwrze. Wówczas aktywistki oblały zupą arcydzieło Leonarda da Vinci "Mona Lisa", które chronione jest pancerną szybą. Riposte Alimentaire argumentuje, że jej celem jest "zainicjowanie radykalnych zmian w społeczeństwie na płaszczyźnie klimatycznej i socjalnej".