Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zwrócił się we wtorek do Kongresu o dodatkowe półtora miliarda dolarów na potrzeby walki ze świńską grypą. Podkreślił, że chodzi o zwiększenie zdolności kraju do reagowania na potencjalne rozszerzenie się choroby. W Stanach Zjednoczonych potwierdzono jak dotąd 40 przypadków zachorowania na świńską grypę, na szczęście żaden z nich nie okazał się śmiertelny.

Rzecznik Białego Domu Robert Gibbs powiedział, że dodatkowe fundusze, o które zwrócił się do Kongresu prezydent Barack Obama, mogłyby zostać wykorzystane na zwiększenie zapasów środków antywirusowych, opracowanie szczepionki przeciwko świńskiej grypie, wsparcie działań służby zdrowia oraz wsparcie dla organizacji międzynarodowych w walce z rozprzestrzenianiem się choroby.

Stan zagrożenia epidemiologicznego ogłosiły wczoraj władze Kalifornii. W Stanach Zjednoczonych pojawiają się zarzuty kierowane pod adresem władz Meksyku, że nie radzą sobie one z rozprzestrzenianiem się choroby. Posłuchaj relacji waszyngtońskiego korespondenta RMF FM Łukasza Wysockiego: