Wicedyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Keiji Fukuda oświadczył, że pandemia świńskiej grypy "nie jest nieunikniona", ale państwa powinny poczynić niezbędne przygotowania. W laboratoriach potwierdzono dotychczas 79 przypadków świńskiej grypy, z których siedem zakończyło się zgonem chorego.

Większość chorych to osoby, które niedawno wróciły z zagranicznych podróży. W Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i w Izraelu do szpitali trafiło w sumie 6 osób, u których potwierdzono chorobę. Na wyniki laboratoryjnych testów czekają trzy osoby w Niemczech. Wszystkie potwierdzone przypadki śmiertelne zanotowano w Meksyku. Wciąż nie jest jasne, dlaczego przebieg choroby w Meksyku jest ostrzejszy niż w innych krajach.

Władze Ukrainy w związku z rozprzestrzenianiem się świńskiej grypy zaostrzyły kontrole graniczne. Na lotnisku w Kijowie odpowiednie służby mają przekazywać informacje o osobach, które odwiedziły Meksyk i Stany Zjednoczone. Zaostrzone kontrole również na lotniskach w Hiszpanii. Pytali mnie czy mam gorączkę albo kaszel. Myślę że to przesada. Wyolbrzymiają problem -mówiła turystka z Meksyku która przyleciała do Madrytu.

Francuski rząd i MSZ odradzają wyjazdy do Meksyku. Z kolei unijna komisarz ds. zdrowia Androulla Wassiliu oświadczyła że nie ma potrzeby wprowadzania formalnych ograniczeń dotyczących podróżowania w związku ze świńską grypą.