Tłumy znowu będą mogły przybyć na tegoroczną imprezę sylwestrową na Times Square, która powraca z "pełną mocą" - zapowiedział burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. Zastrzegł, że uczestnicy imprezy muszą być w pełni zaszczepieni.

Chcemy powitać setki tysięcy ludzi, ale każdy musi być zaszczepiony. (...) Przyłączcie się do tłumu, przyłączcie się do radości, przyłączcie się do historycznej chwili, gdy Nowy Jork dostarcza światu kolejnych dowodów na to, że w 100 procentach wróciliśmy do życia - mówił de Blasio. Przekonywał, że słynne wydarzenie odbędzie się z "pełną mocą" i znów na Manhattanie będzie można oglądać zwiastujące nadejście nowego roku symboliczne zsunięcie kuli z masztu wieżowca Times Square 1.

 

Chcemy, aby było pełne życia. (...) W Sylwestra na Times Square powraca wielkie, pełne energii świętowanie Przyjdźcie wszyscy. Celebrujemy - obwieścił burmistrz na briefingu. 

Przed rokiem sylwestrowa feta na Manhattanie odbywała się na mniejszą skalę. Zaproszona została tylko niewielka grupa pracowników z pierwszej linii frontu w batalii z koronawirusem. 

Jakie będą obowiązywać wymogi?

Widzowie tegorocznej imprezy będą musieli przedstawić zaświadczenie, że są w pełni zaszczepieni i okazać ważny dowód tożsamości ze zdjęciem. Każdy, kto ma 5 lat lub więcej i kwalifikuje się do szczepionki, podlega temu wymogowi. Nieszczepione dzieci poniżej 5. roku życia będą musiały być w towarzystwie zaszczepionej osoby dorosłej. 

Jeśli ktoś nie może się zaszczepić ze względów zdrowotnych, będzie musiał przedstawić dowód testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa przeprowadzonego najdalej w ciągu 72 godzin przed imprezą sylwestrową. Musi też nosić maseczkę. 

Jak podało lokalne radio 1010 WINS, Tom Harris, prezes organizatora uroczystości, Times Square Alliance, powiedział, że tłumy już wracają na "Skrzyżowanie świata". W ciągu ostatnich kilku miesięcy liczba pieszych zwiększyła się o ponad 50 proc. 

Nasz sukces w dużej mierze wynika z tego, że ludzie są zaszczepieni i czują się pewni, że mogą bezpiecznie wrócić do naszej nowej normalności - ocenił Harris. Zapowiedział podanie kolejnych szczegółów na temat fety w najbliższych dniach i tygodniach. W tym roku współpracujemy z naszymi ekspertami medycznymi i biurem imprez miejskich, aby stworzyć możliwie najbezpieczniejsze warunki, aby jak najwięcej osób cieszyło się magią sylwestra na Times Square - dodał Harris. 

Nowojorskie media zwracają uwagę, że powitanie roku 2022 będzie ostatnim aktem de Blasio jako burmistrza po ośmiu latach urzędowania. W ich opinii może posłużyć jako preludium do jego ewentualnej kandydatury w przyszłym roku na gubernatora.