Tamiflu bez recepty – w Niemczech to żaden problem. W Internecie można kupić leki przeciwko nowej grypie bez okazywania recepty, mimo że wymagają one przepisania przez lekarza. Są to najczęściej preparaty podrobione – twierdzi niemiecki instytut leków i przestrzega przed ich kupowaniem.

Jak ostrzegają farmaceuci, produkty tego typu nie mają właściwych składników albo zawierają środki trujące i przez to są szkodliwe dla zdrowia. Poza tym zwalczają tylko symptomy grypy, a nie wirusy.

Niemiecki instytut leków radzi, by trzymać się z daleka od takich środków jak Tamiflu, sprzedawanych bez recepty. Przestrzega również przed stosowaniem innych podejrzanych środków, np. Cystus 052, które nie zostały jeszcze sprawdzone. Posłuchaj berlińskiej korespondentki RMF FM Moniki Sędzierskiej:

Co więcej, szczepienia przeciwko świńskiej grypie to „ogromny eksperyment na niemieckim społeczeństwie”. Taką lekarską opinię przytacza tygodnik „Der Spiegel”, który jutro pojawi się w kioskach. Artykuł już przeczytała nasza dziennikarka. Posłuchaj jej relacji: