Zawsze powtarzałam, że nigdy nie odwrócimy kolejności przyczyn i skutków. Niemcy napadły na Polskę i wywołały II wojnę światową - powiedziała Angela Merkel w wywiadzie dla niemieckiej telewizji. Przysporzyliśmy światu ogromnych cierpień. 60 milionów ofiar – trzeba to jeszcze raz mieć przed oczami - zaznaczyła kanclerz Niemiec.

Pierwszy września to dzień żałoby za cierpienie oraz pamięci o winie Niemiec, które rozpoczęły drugą wojnę światową - powiedziała Angela Merkel w nagraniu wideo, opublikowanym na jej stronie internetowej. Ale to także dzień wdzięczności i ufności, że dziś możemy razem współpracować jako... czytaj więcej

Merkel stwierdziła, że zaufanie między Polską a Niemcami wzrasta, chociaż historia będzie zawsze odgrywać duża rolę w stosunkach obu państw. Kanclerz przestrzegła przed rozdrapywaniem ran, ale także zaznaczyła, że powojenne wypędzenia Niemców z dzisiejszych terenów zachodnich terenów Polski były niesprawiedliwością.

Angela Merkel weźmie udział w gdańskich uroczystościach w związku z 70. rocznicą II wojny światowej. Jak powiedziała, bardzo się cieszy, że jako kanclerz Niemiec jedzie w roli partnera do Polski, powiązanej z Niemcami przyjaznymi relacjami, w których oczywiście historia obu naszych krajów nadal odgrywa dużą rolę.