Unia Europejska rozpoczęła rozmowy akcesyjne z dwoma krajami – Albanią i Macedonią Północną. „Ten historyczny moment jest waszym sukcesem” – napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Dzisiaj Albania i Macedonia Północna otwierają rozmowy akcesyjne z Unią Europejską. Ten historyczny moment to wasz sukces. Rezultat ciężkiej pracy. Komisja Europejska będzie was wspierać w tej drodze" - przekazała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Czym są rozmowy akcesyjne?

Nowe państwo członkowskie może przystąpić do Unii Europejskiej dopiero po zakończeniu negocjacji akcesyjnych.

Negocjacje toczą się między ministrami i ambasadorami rządów państw UE oraz krajem kandydującym w ramach tzw. konferencji międzyrządowej.

Pierwszy ich etap obejmuje przegląd zgodności prawa kraju kandydującego z prawem unijnym; następnie przedmiotem negocjacji są poszczególne obszary prawa wspólnotowego. Kraj kandydujący musi przyjąć, wdrożyć i egzekwować przepisy prawa należące do tych obszarów.

Reformy polityczne i gospodarcze prowadzone przez kraj kandydujący są regularnie monitorowane i oceniane, a tempo negocjacji określa się na podstawie osiąganych rezultatów. Proces negocjacji kończy się podpisaniem i ratyfikacją traktatu o przystąpieniu dopiero, gdy oczekiwania wszystkich stron zostaną spełnione.