Izabela Lechowicz była wspaniałą pilotką, laureatką konkursu #Polka100, przyczyniała się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski w Wielkiej Brytanii - oświadczyła w nocy Ambasada RP w Londynie. Izabela Lechowicz zginęła w sobotę w katastrofie śmigłowca w Leicester.

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Izabeli Lechowicz w katastrofie w Leicester. Była wspaniałą pilotką, laureatką konkursu #Polka100. Przyczyniała się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski w UK. Najszczersze kondolencje dla jej rodziny" - napisała na Twitterze ambasada.

W niedzielę wieczorem klub piłkarski Leicester City potwierdził, że właściciel klubu Vichai Srivaddhanaprabha był wśród ofiar sobotniej katastrofy swojego śmigłowca w Leicester. Helikopter wiozący jego i cztery inne osoby rozbił się w pobliżu King Power Stadium. Żadna z pięciu osób na pokładzie nie przeżyła wypadku.

Według oświadczenia policji hrabstwa Leicestershire w wypadku zginęła Polka - pasażerka Izabela Lechowicz, która sama także była doświadczonym pilotem i instruktorem lotnictwa. Pozostałymi ofiarami była dwójka współpracowników - Nursara Suknamai i Kaveporn Punpare - oraz pilot Eric Swaffer. Formalna identyfikacja zmarłych dopiero nastąpi, ale policja już potwierdziła ich tożsamość.

Polka podróżowała jako pasażerka, była partnerką życiową pilota Erica Swaffera, który według doniesień skierował helikopter na pobliski parking - unikając w ten sposób większej katastrofy. 

Izabela Lechowicz swoją karierę w lotnictwie zaczęła stosunkowo późno, bo w wieku 30 lat - za namową partnera. Pracowała dla firm specjalizujących się w czarterze lotów biznesowych. Była także instruktorką i egzaminowała na symulatorach przyszłych pilotów. Na Wyspach przebywał od 1997 roku.

W marcu  Lechowicz znalazła się w grupie 18 Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii, które zostały wybrane przez polską ambasadę w Londynie, w ramach plebiscytu #Polka100 zorganizowanego z okazji 100-lecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

"Ambasada RP w Londynie postanowiła przedstawić cykl historii współczesnych Polek, które swoją pracą i zaangażowaniem na co dzień przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski na wyspach brytyjskich" - podano w komunikacie opublikowanym na stronie placówki.

Policja podkreśliła, że rodziny Polki i pilota Erica Swaffera poprosiły o uszanowanie ich prywatności i zaapelowały o to, aby media nie próbowały się z nimi kontaktować.

Władze Leicester zapowiedziały jednocześnie, że we wtorek na stadionie zostanie wystawiona księga kondolencyjna, do której będą mogli wpisywać się kibice drużyny.

(mpw)