Karol, najstarszy syn Elżbiety II, został po jej śmierci nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 73-letni Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii. "Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i bardzo kochanej matki" - napisał Karol w oświadczeniu wydanym po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II.

Elżbieta II, która panowała od 6 lutego 1952 r., zmarła w czwartek na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat.

Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii.

Nowy monarcha będzie się określał mianem króla Karola III.

Przejęcie tronu przez Karola oznacza, że jego starszy syn William automatycznie został następcą tronu.

"Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i kochanej matki"

"Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Narodów oraz przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian, moją rodzinę i mnie będzie pocieszać i podtrzymywać nasza wiedza o szacunku i głębokim uczuciu, którym Królowa była tak powszechnie obdarzana" - napisał nowy król Karol.

Karol, najstarszy syn Elżbiety II, przejął tron po jej śmierci

Karol urodził się 14 listopada 1948 w Londynie jako pierwszy syn Elżbiety II i jej męża księcia Filipa. 

Od 1981 do 1996 roku był żonaty z Dianą Spencer, z którą ma dwóch synów, księcia Wilhelma (ur. 1982) i księcia Henryka (ur. 1984), którzy zajmują kolejno pierwsze i piąte miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. 

W 2005 roku wziął ślub z Kamilą Shand, znaną także pod nazwiskiem Parker Bowles.