Brytyjczycy opłakują królową Elżbietę II. Monarchini zmarła w wieku 96 lat. To, co dzieje się na Wyspach relacjonowaliśmy minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

00:00

To koniec relacji minuta po minucie z tego, co działo się w czwartek, 08.09.2022 na Wyspach po śmierci królowej Elżbiety II. Najnowsze i najważniejsze informacje znajdziecie na naszej stronie RMF24.pl.

23:58

Brytyjska premier Liz Truss została poinformowana o śmierci królowej Elżbiety II o godzinie 16:30 brytyjskiego czasu - poinformował jej rzecznik.

Dodał, że wiadomość została przekazana Truss przez sekretarza gabinetu Simona Case'a, a po jej otrzymaniu premier rozmawiała z nowym królem Karolem III. Rzecznik przekazał też, że premier przewodniczy posiedzeniu rządu, które zwołano na godz. 21:00 brytyjskiego czasu.

23:51

73-letni król Karol III jest najstarszym monarchą, jaki kiedykolwiek wstępował na brytyjski bądź angielski tron. Żaden z jego poprzedników nie pełnił też funkcji następcy tronu tak długo. W przypadku nowego króla było to 70 lat.

22:34

"Elżbieta II przeprowadziła Wielką Brytanię przez rozmaite turbulencje, to jest wzór trudny do naśladowania, była mądra, dowcipna z nieprawdopodobnym poczuciem obowiązku służenia; o Polsce myślała jak najlepiej" - powiedział poseł PSL, wieloletni wykładowca m.in. w Oksfordzie Władysław Teofil Bartoszewski.

23:13

Członkowie parlamentu i Izby Lordów zostali wezwani do Londynu - informuje królewski korespondent.

Jutro się spotkają i złożą przysięgę wierności królowi Karolowi III. Wszelkie prace parlamentarne zostaną na pewien czas zawieszone.

23:04

"Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II kończy się pewna epoka. Przez 70 lat wiernie i odpowiedzialnie służyła swojemu krajowi i swoim poddanym. Kochana przez Brytyjczyków, cieszyła się sympatią milionów ludzi na całym świecie. Nasze myśli i modlitwa są dziś z narodem brytyjskim" - napisała na Twitterze marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

23:02

"Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II, wyjątkowej władczyni, oddanej całym życiem służbie swoim poddanym. Była świadkiem i uczestniczką historii, uwielbianą na całym świecie. Niech spoczywa w pokoju" - napisał na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

23:00

"Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II. Panująca od 1952 roku Królowa swoją postawą i autorytetem stanowiła ostoję tradycji i stabilności w gwałtownie zmieniającym się świecie" - oświadczył ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek.

"Niedawno, bo niecałe pół roku temu, miałem zaszczyt złożyć listy uwierzytelniające królowej w Pałacu Buckingham. Odbyliśmy wówczas bardzo przyjazną i ciepłą rozmowę. Królowa Elżbieta II była wyjątkową osobą. Jej śmierć to niepowetowana strata dla Zjednoczonego Królestwa, Wspólnoty Narodów oraz całej społeczności międzynarodowej. Wyraziłem moje najszczersze kondolencje dla rodziny królewskiej. Kierujemy do nich nasze myśli i modlitwy" - dodał.

22:34

Prezydent Andrzej Duda złożył na ręce ambasador Wielkiej Brytanii w Senegalu Juliette John kondolencje po śmierci królowej Elżbiety II i wpisał się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w brytyjskiej ambasadzie w Dakarze. "Nasze myśli i modlitwy są z rodziną królewską" - napisał prezydent.

22:30

Królowa Elżbieta II była również głową państwa w Kanadzie, ponieważ kraj ten jest monarchią konstytucyjną. Kanada ma własny protokół działań w takiej sytuacji. Śmierć królowej została oficjalnie ogłoszona przez reprezentującą brytyjską monarchię w Kanadzie gubernator generalną Mary Simon, która złożyła kondolencje Rodzinie Królewskiej "w związku z odejściem Jej Wysokości Królowej Elżbiety II".

"Obecnie w Kanadzie rozpocznie się okres żałoby, który zakończy się w dniu oficjalnej ceremonii żałobnej" - poinformował premier Kanady Justin Trudeau w oficjalnym komunikacie. Przypomniał, że zmarła monarchini bardzo lubiła Kanadę i "mówiła ‘dobrze być w domu’ kiedy wracała do swojej ukochanej Kanady".

22:25

"Przez całe moje życie Jej Wysokość Królowa Elżbieta II zawsze w nim była. Z dzieciństwa pamiętam, jak oglądałem w telewizji jej weselną ceremonię. Pamiętam ją jako piękną młodą damę aż stała się ukochaną babcią narodu. Moje najgłębsze wyrazy współczucia dla rodziny królewskiej" - napisał na Twitterze lider legendarnego brytyjskiego zespołu rockowego The Rolling Stones Mick Jagger.

22:24

"Królowa Elżbieta II była symbolem jedności Zjednoczonego Królestwa oraz symbolem tych wartości, na których zbudowano Europę" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki w kondolencjach przekazanych na ręce kard. Vincenta Gerarda Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii.

22:18

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył kondolencje Brytyjczykom po śmierci królowej Elżbiety II. "Ogromny smutek, koniec epoki" - podkreślił.

22:06

"Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II zakończyło się historyczne panowanie i długie życie poświęcone obowiązkom, rodzinie, wierze i służbie" - oświadczył premier Australii Anthony Albanese, oddając hołd zmarłej królowej Wielkiej Brytanii Elżbiecie II.

22:05

"Królowa Elżbieta II właśnie odeszła. Epoka elżbietańska dobiega końca. Królowa kochała Francję, która odwzajemniała jej miłość. Brytyjczycy, wszystkie kraje Wspólnoty dzisiaj ją opłakują. Francuzi również są w żałobie" - napisał Pałac Elizejski w komunikacie.

21:42

Królowa Elżbieta II poznała pięciu papieży, w tym Piusa XII, gdy nie była jeszcze monarchinią. Szczególnie bliskie więzy łączyły ją ze świętym Janem Pawłem II, który odwiedził Wielką Brytanię w 1982 roku. Wizytę złożył też następca papieża Polaka - Benedykt XVI. Monarchini odwiedziła kilka razy Watykan.

21:40

"Elżbietę II będę wspominał jako wielką historycznie i piękną postać; bił z niej majestat, ale też potrafiła się bardzo szczerze uśmiechać" - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który podjął brytyjską królową podczas jej jedynej wizyty w Polsce w 1996 roku.

21:39

"Będę miło wspominać czas spędzony w towarzystwie królowej Elżbiety, nie było nikogo takiego jak ona" - napisał były prezydent USA Donald Trump. Swoje oświadczenia wspominające brytyjską królową opublikowali także inni żyjący byli prezydenci: Obama, Bush, Clinton i Carter.

21:34

21:31

"Królowa Elżbieta II stworzyła specjalną, osobistą relację z nami wszystkimi, relację opartą na służbie i oddaniu dla swojego kraju. Nikt poniżej 70. roku życia nie znał na tronie nikogo innego niż królowa Elżbieta II. Opłakując jej stratę, powinniśmy również cenić jej życie, naszego najdłużej urzędującego i największego w historii monarchy" - oświadczył lider brytyjskiej opozycji Keir Starmer.

21:28

Prezydent USA Joe Biden nakazał obniżenie amerykańskich flag do połowy masztu.

21:27

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ogłosił 3-dniową żałobę w związku ze śmiercią królowej Elżbiety II.

21:27

21:25

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jej Królewskiej Wysokości Królowej Elżbiety II. Była to wybitna osobowość. Zawsze będziemy mile wspominać tę Wielką Damę, która przez całe swoje panowanie wykazywała się odwagą, godnością i oddaniem. Każde z naszych spotkań pozostanie na zawsze wyryte w naszej pamięci. Zjednoczone Królestwo traci wyjątkową monarchinię, która wywarła głęboki wpływ na historię. Składamy najszczersze kondolencje Rodzinie Królewskiej i mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Niech spoczywa w pokoju u boku ukochanego męża" - napisali na Twitterze król i królowa Belgów, Filip I i Matylda.

21:23

W taki sposób BBC przekazało informację Pałacu Buckingham o śmierci Elżbiety II.

21:20

Przed drugą połową meczu piłkarskiej Ligi Europy pomiędzy FC Zürich a Arsenalem zarządzono minutę ciszy z powodu śmierci Elżbiety II.

21:19

21:18

21:16

Co po śmierci królowej Elżbiety II? Wielka Brytania od lat była na to przygotowana. Szczegóły zawiera plan "Operacja London Bridge". Opublikował go, kilka lat temu, brytyjski dziennik "The Guardian".

21:14

Król Hiszpanii Filip wysłał w czwartek telegram z kondolencjami do brytyjskiej rodziny królewskiej.

"Wszyscy jesteście w naszych sercach i myślach. Będziemy za Nią bardzo tęsknić" - napisał monarcha w wiadomości, którą przekazano mediom.

21:13

21:11

Podczas sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ nastąpiła minuta ciszy w związku ze śmiercią Elżbiety II.

21:09

Z okazji 70-lecia panowania królowej, w połowie 2022 roku Elżbieta II wzięła udział w specjalnym, okolicznościowym wideo. Monarchini pojawia się w nim u boku misia Paddingtona - jednego z ponadczasowych symboli brytyjskiej kultury.

Oficjalne konto misia Paddingtona podziękowało Elżbiecie II "za wszystko".

21:05

Przed Pałacem Buckingham w Londynie zbierają się Brytyjczycy i turyści, by oddać hołd Elżbiecie II.

21:05

Zmarła w czwartek królowa brytyjska Elżbieta II złożyła jedną wizytę w Polsce - w marcu 1996 roku. Podjął ją wtedy prezydent Aleksander Kwaśniewski, królowa wystąpiła też przed połączonymi izbami Sejmu i Senatu.

21:04

"Z żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II. Przeszło siedemdziesiąt lat była władczynią, która uosabiała ciągłość Wielkiej Brytanii, ale w pewnym sensie również ciągłość całej zachodniej kultury, tradycji oraz cywilizacji. Z pewnością pozostanie w pamięci nie tylko wielu pokoleń Brytyjczyków, ale i całego świata" - przekazał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

21:03

Karol, który przejął tron w chwili śmierci swojej matki Elżbiety II, przyjął imię Karol III. Mógł przyjąć jako król inne imię, tak jak to wcześniej robili niektórzy monarchowie. Jego pełne imiona to Karol Filip Artur Jerzy, więc mógł zdecydować się na użycie któregoś z nich. Tak samo jak on zrobiła w 1952 r. królowa Elżbieta II, która po objęciu tronu zdecydowała, że pozostanie przy swoim pierwszym imieniu

20:59

Moment, w którym na bramach Pałacu Buckingham w Londynie wywieszono informację o śmierci Elżbiety II.

20:55

Zmarła Elżbieta II podczas wizyty w Turcji w 1971 roku. Była królowa w Turcji była trzykrotnie - w 1961, 1972 i 2008 roku.

20:49

Nowy następca brytyjskiego tronu książę William i jego żona księżna Kate będą nosić teraz tytuły księcia i księżnej Kornwalii i Cambridge - potwierdzono w czwartek wieczorem.

William i Kate nosili do tej pory tytuły księcia i księżnej Cambridge, zaś tytuł księżnej Kornwalii miała żona dotychczasowego następcy tronu, Karola - Camilla. W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II, jej najstarszy syn automatycznie przejął tron, przyjmując imię Karola III, z kolei jego starszy syn William został następcą tronu.

20:47

20:45

Strażnicy Pałacu Holyrood w Edynburgu, rezydencji monarchów brytyjskich w Szkocji, po śmierci królowej Elżbiety II umieścili napis "ZAMKNIĘTE".

20:42

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson opublikował na Twitterze oświadczenie po śmierci królowej Elżbiety II.

"W sercach każdego z nas jest ból po odejściu naszej Królowej, głębokie i osobiste poczucie straty - być może o wiele bardziej intensywne, niż się spodziewaliśmy" - napisał.

20:39

Podczas 70-letniego panowania królowej Elżbiety II, w Stanach Zjednoczonych było 14 prezydentów. Zmarła monarchini spotkała się ze wszystkimi, oprócz Lyndona Johnsona.

20:36

20:34

"Niezwykłe panowanie królowej Elżbiety II przypadło w czasie kluczowych wydarzeń XX i XXI wieku. UE składa hołd jej wyjątkowemu wkładowi w budowanie pokoju i pojednania. Jej strata będzie odczuwalna na całym świecie, myślami jesteśmy z jej rodziną i mieszkańcami Wielkiej Brytanii" - napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

20:33

Prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Mario Draghi pożegnali królową Elżbietę II. W depeszy kondolencyjnej przesłanej na ręce nowego króla Króla III prezydent Włoch napisał, że Elżbieta II była osobistością o "nadzwyczajnym znaczeniu".

Szef państwa położył nacisk na jej budzącą wielki szacunek mądrość i "wzniosłe poczucie odpowiedzialności, wyrażone przede wszystkim w hojności ducha, z jaką poświęciła swe długie życie w służbie obywatelom brytyjskim i szerokiej rodzinie Wspólnoty Narodów".

Premier Mario Draghi podkreślił w wydanej nocie, że Elżbieta II odgrywała "absolutnie pierwszoplanową rolę w historii świata ostatnich 70 lat".

"Reprezentowała Zjednoczone Królestwo i Wspólnotę Narodów z równowagą, mądrością, poszanowaniem instytucji i demokracji" - dodał szef włoskiego rządu.

Jak zaznaczył, monarchini była "najbardziej kochanym symbolem swojego kraju i budziła szacunek, miłość, sympatię wszędzie na świecie".

"Gwarantowała stabilność w momentach kryzysu i potrafiła utrzymać wartość tradycji w społeczeństwie przechodzącym stałą i głęboką ewolucję" - dodał premier Draghi.

20:31

"Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości. Od dziesięcioleci była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Będzie jej brakowało i będzie pamiętana w Polsce i na całym świecie" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

20:28

Dwóch nieżyjących już przywódców, królowa Elżbieta II i Borys Jelcyn, w Moskwie na zdjęciu z 1994 roku.

20:23

"Odeszła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II z dynastii Windsorów, najdłużej panujący monarcha w historii tego państwa. Ikona, symbol potęgi, kultury oraz tradycji Zjednoczonego Królestwa, ukochana przez Brytyjczyków. Była również głową 14 innych państw należących do brytyjskiej Wspólnoty Narodów" - napisał premier Mateusz Morawiecki we wpisie zamieszczonym na Facebooku.

Elzbieta II - napisał szef rządu - "zasiadała na tronie przez 70 lat, a jej życiorys stanowi prawdziwą kronikę dziejów świata, zwłaszcza burzliwego wieku XX oraz olbrzymich geopolitycznych, społecznych i technologicznych zmian, których była świadkiem".

"Miałem zaszczyt poznać Ją osobiście. Niech spoczywa w pokoju" - napisał premier.

20:21

"Z ciężkim sercem dowiadujemy się o odejściu najdłużej panującej monarchini Kanady, Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Była stałą obecnością w naszym życiu, a jej służba Kanadyjczykom pozostanie na zawsze ważną częścią historii naszego kraju" - napisał na Twitterze premier Kanady.

"Spoglądamy wstecz na jej życie i panowanie, które trwało tak wiele dekad, Kanadyjczycy będą zawsze pamiętać i cenić mądrość, współczucie i ciepło Jej Wysokości" - dodał Justin Trudeau, składając kondolencje członkom rodziny królewskiej.

20:17

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss powiedziała "Boże, chroń króla!". Po raz pierwszy od ponad 70 lat.

20:16

Nowy monarcha będzie określał się mianem króla Karola III.

20:14

"Z głębokim smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. W imieniu narodu Ukrainy składamy szczere kondolencje rodzinie królewskiej, całemu Zjednoczonemu Królestwu i Wspólnocie Narodów w związku z tą niepowetowaną stratą. Nasze myśli i modlitwy są z wami" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:13

Krótkie informacje o śmierci królowej Elżbiety II wywieszone zostały w czwartek wieczorem na bramie Pałacu Buckingham w Londynie oraz Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu.

"Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu" - napisano.

20:12

"Królowa Elżbieta II przez ponad 70 lat była przykładem bezinteresownego przywództwa i służby publicznej" - napisał na Twitterze na wieść o śmierci brytyjskiej monarchini sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

20:12

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss powiedziała, że "królowa Elżbieta II była skałą, na której zbudowano nowoczesną Wielką Brytanię". Dodała, że królowa "była kochana i podziwiana, a jej poświęcenie się obowiązkom było przykładem dla nas wszystkich".

20:09

"Żegnamy dziś wielką brytyjską Królową i bardzo dzielną kobietę" - napisał w czwartek na Twitterze szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

20:08

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oddał w czwartek hołd "łasce, godności i oddaniu" królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II, która, jego zdaniem "swoją obecnością wprowadzała spokój podczas dziesięcioleci daleko idących zmian".

"Królowa była powszechnie podziwiana za swoją łaskę, godność i oddanie na całym świecie. Jej obecność była kojąca podczas dziesięcioleci daleko idących zmian, w tym dekolonizacji w Afryce i Azji" - napisał Guterres w oświadczeniu.

20:06

"Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Narodów oraz przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian, moją rodzinę i mnie będzie pocieszać i podtrzymywać nasza wiedza o szacunku i głębokim uczuciu, którym Królowa była tak powszechnie obdarzana" - napisał nowy król Karol.

20:03

Moje myśli i modlitwy są z nią. Reprezentuje całą historię Europy, która jest naszym wspólnym domem z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi, zawsze dawała nam stabilność i pewność siebie, wykazała się ogromną odwagą i jest legendą w moich oczach - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

20:02

Media przypominają, że pierwszym premierem za panowania królowej Elżbiety II był Winston Churchill, który objął stanowisko w 1952 roku. Ostatnim - dwa dni temu - Liz Truss.

20:00

Nowa Zelandia pożegnała królową Elżbietę II, nazywając ją "niezwykłą". Jednocześnie ogłoszono króla Karola jako nową głowę państwa.

19:58

"Królowa Elżbieta II poświęciła swoje życie służbie naszemu narodowi i jego dobru" - oświadczył najstarszy z żyjących byłych premierów Wielkiej Brytanii John Major na wieść o śmierci monarchini.

19:57

"Brytyjska królowa Elżbieta II stanowiła wzór cnót monarszych w czasach, które monarchii bynajmniej nie sprzyjały,  w swojej służbie publicznej wymagała zawsze dużo więcej od siebie niż od wszystkich pozostałych" - powiedział w czwartek szef MSZ Zbigniew Rau.

19:56

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II. Łączymy się w smutku z członkami brytyjskiej Rodziny Królewskiej, narodem brytyjskim i ludźmi na całym świecie. Requiescat in pace" - głosi wpis Ministerstwa Spraw Zagranicznych zamieszczony na Twitterze.

19:55

"Nasze myśli są z rodziną królewską i wszystkimi, którzy opłakują królową Elżbietę II w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Kiedyś nazywana Elżbietą Niezłomną, swoją służbą i zaangażowaniem zawsze ukazywała nam znaczenie trwałych wartości we współczesnym świecie" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

19:53

Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi nakazała podniesienie flag na Kapitolu do połowy masztu.

19:50

"Jej Wysokość Królowa Elżbieta II przez ponad 70 lat ucieleśniała ciągłość i jedność narodu brytyjskiego. Zapamiętam ją jako przyjaciółkę Francji, królową serc, która na zawsze naznaczyła swój kraj i swoje stulecie" - napisał na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

19:49

"Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu" - napisano w komunikacie Pałacu Buckingham informującym o śmierci Elżbiety II.

19:45

Wszystkie wydarzenia polityczne, sportowe i rozrywkowe w Wielkiej Brytanii zostały odwołane.

19:42

19:41

Biały Dom: "Nasze serca i myśli są z rodziną królewską i Brytyjczykami".

19:39

Na Pałacu Buckingham flaga został opuszczona po podaniu informacji o śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II.

19:38

Karol, najstarszy syn Elżbiety II, został po jej śmierci nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 73-letni Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii.

19:37

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek na zamku Balmoral w wieku 96 lat - przekazał Pałac Buckingham. Na tronie zasiadała od 1952 r. - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol.

19:36

Około południa świat obiegła informacja o pogarszającym się stanie zdrowia Elżbiety II. Do zamku Balmoral, gdzie pod opieką lekarzy przebywała monarchini, udała się cała rodzina królewska. Wieczorem poinformowano, że Elżbieta II nie żyje.