Prezydent Iranu Mahmoud Ahmedinedżad żąda od Wielkiej Brytanii oficjalnych przeprosin za „naruszenie przez zatrzymanych brytyjskich marynarzy irańskich wód terytorialnych”. Od tygodnia Iran przetrzymuje 15 Brytyjczyków, porwanych na irackich wodach.

Irańska telewizja pokazała nowe zdjęcia zatrzymanych i wywiady z dwoma żołnierzami. Przyznali, że nielegalnie wpłynęli na irańskie wody i przeprosili za to, co się stało.

Ministerstwo spraw zagranicznych w Londynie zareagowało z oburzeniem, podkreśla, że wykorzystywanie przetrzymywanych brytyjskich marynarzy przez Iran w celach propagandowych jest "niedopuszczalne".

Brytyjskie władze ujawniły co zawierała "formalna nota", przesłana przez irańskie władze do brytyjskiej ambasady w Teheranie. Potępiała "nielegalne wtargnięcie" brytyjskich marynarzy na irańskie wody terytorialne, jednak nie było w niej wzmianki, że Iran domaga się oficjalnych przeprosin.

15 marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej z fregaty "Cornwall" zostało pojmanych przez Irańczyków tydzień temu podczas kontrolowania statku handlowego w Zatoce Perskiej. Iran twierdzi, że Brytyjczycy bezprawnie wtargnęli na jego wody terytorialne, czemu Londyn zaprzeczył, wskazując, iż kontroli dokonywano na wodach terytorialnych Iraku.