15 brytyjskich marynarzy, porwanych przez Irańczyków prawie półtora tygodnia temu w Zatoce Perskiej, przyznało się do nielegalnego wkroczenia na irańskie wody terytorialne – twierdzi radio w Teheranie. Kilka godzin wcześniej irańska telewizja pokazała dwóch Brytyjczyków "przyznających się winy".

W jednym z nagrań kapitan Chris Eir relacjonuje, że brytyjska załoga w dwóch łodziach opuściła okręt wojenny i wpłynęła na wody irańskie, gdzie została zatrzymana. Mężczyzna powiedział również, że Brytyjczycy byli dotychczas traktowani dobrze.

Na drugim nagraniu mężczyzna przedstawiony jako porucznik Felix Carman wskazuje na mapie miejsce, gdzie zatrzymano brytyjskie łodzie. Chciałbym powiedzieć Irańczykom, że doskonale rozumiem, dlaczego tak ich rozgniewało nasze wtargnięcie na ich wody terytorialne - miał powiedzieć por. Carman.

Telewizja Al-Alam wyemitowała te obrazy bez oryginalnej fonii, ale z komentarzem, że pokazywani mężczyźni przyznali się do nielegalnego wpłynięcia na irańskie wody. Wielka Brytania potępiła telewizyjny przekaz, określając go mianem niedopuszczalnej propagandy.

15 marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej z fregaty "Cornwall" zostało pojmanych przez Irańczyków podczas kontrolowania statku handlowego w Zatoce Perskiej 23 marca. Iran twierdzi, że Brytyjczycy bezprawnie wtargnęli na jego wody terytorialne, czemu Londyn zaprzecza, twierdząc, że kontroli dokonywano na irackich wodach.