Anglik Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) wystartuje z pierwszego pola do wyścigu Formuły 1 o Grand Prix USA na torze w Indianapolis. Wraz z nim na pierwszej linii stanie dwukrotny mistrz świata - Hiszpan Fernando Alonso.

Na kolejnych miejscach uplasowali się kierowcy Ferrari - Brazylijczyk Felipe Massa i Fin Kimi Raikkonen. Zastępujący Roberta Kubicę Sebastian Vettel (BMW Sauber) uzyskał siódmy czas kwalifikacji. Dla 19-letniego Niemca start w USA jest debiutem w F1.

22. Christijan Albers Spyker-Ferrari 1:14.597

Podczas trzeciego treningu przed Grand Prix USA Formuły 1 najlepszy czas uzyskał Hiszpan Fernando Alonso z teamu McLaren-Mercedes. Na drugim miejscu został sklasyfikowany Niemiec Sebastian Vettel. Trzeci czas treningu zdobył Anglik Lewis Hamilton z McLarena.

22. Christijan Albers Spyker-Ferrari 1:14.402

W piątek na pierwszym i drugim treningu przed wyścigiem o Grand Prix USA Formuły 1 najlepsze czasy notował Fernando Alonso.

W zawodach nie bierze udziału Robert Kubica, który po wypadku w Montrealu nie został dopuszczony do startu przez lekarzy.

Wyścig o Grand Prix USA będzie rozegrany po raz 40., ale dopiero ósmy z rzędu. W 2000 roku został bowiem reaktywowany po dziewięcioletniej przerwie (poprzedni odbył się w 1991 roku w Phoenix).

Tor w Indianapolis uważany jest za jednym z najszybszych w kalendarzu Formuły 1. Na kilku odcinkach prędkość bolidów przekracza 330 km/h. Obok włoskiej Monzy i belgijskiego Spa-Francorchamps, jest też jednym z najstarszych obiektów na świecie. Indianapolis Motor Speedway powstał w 1909 roku, jednak po raz pierwszy kierowcy Formuły 1 ścigali się na nim 30 maja 1950 roku.

W niedzielę kierowcy będą mieli do pokonania dystans 306,016 km, czyli 73 okrążenia po 4192 m. Wyścig zostanie rozegrany o 19:00 czasu polskiego.