Pusta retoryka - tak szef Pentagonu komentuje rosyjskie groźby wobec Polski. Moskwa zagroziła, że po podpisaniu porozumienia o umieszczeniu na naszym terytorium elementów tarczy antyrakietowej weźmie na celownik Polskę.

Zobacz również:

Wydaje mi się to dość przesadną i prawdopodobnie raczej pustą retoryką. Rosja przeciw nikomu nie odpali rakiet nuklearnych. Polacy to wiedzą, my to wiemy - powiedział - powiedział Robert Gates w wywiadzie dla telewizji ABC News.

Zachowanie niektórych osób oznacza prawdziwe cofnięcie się do epoki sprzed 1991 roku, do czasów dawnego ZSRR – dodał szef Pentagonu i zaznaczył, że w Rosji następuje nawrót do polityki, która wymaga od USA rewizji swojej strategii wobec Moskwy. Jest prawdziwy niepokój, że Rosja zmierza ku swej przeszłości, zamiast przyszłości - podkreślił amerykański minister.

Zapytany co USA mogą zrobić, aby skłonić Rosję do zmiany polityki i czy na przykład rozważają wykluczenie jej z klubu G8, Gates odpowiedział: Wszystko wchodzi w grę.

Na temat Rosji wypowiedziała się również w niedzielę sekretarz stanu USA Condoleezza Rice, która zarzuciła rządowi Rosji, że nie przestrzega podpisanego przez prezydenta Miedwiediewa porozumienia o zawieszeniu broni i wycofaniu wojsk z Gruzji.

Nie potrafię tego wyjaśnić, gdyż pomyślałabym, że jeżeli prezydent rosyjski mówi, że przerwanie ognia oznacza wycofanie wojsk, to wojska się wycofają. Nie zrobiły tego - powiedziała Rice w wywiadzie dla telewizji NBC News.

Wezwała następnie Miedwiediewa do spełnienia obietnicy, że ewakuacja wojsk nastąpi szybko. "Mam nadzieję, że tym razem dotrzyma on słowa - powiedziała sekretarz stanu USA.