W dzisiejszej Europie, w dzisiejszym świecie bezpieczeństwo państwa to przede wszystkim jego własna siła. Liczyć musimy przede wszystkim na siebie - podkreśla Lech Kaczyński w przemówieniu z okazji Święta Wojska Polskiego.

Samodzielna siła Polski powinna – zdaniem prezydenta – polegać na coraz silniejszej armii. Armii zawodowej, ale takiej, która spełnia europejskie standardy. Lech Kaczyński podkreślił, że silna Polska powinna liczyć na siebie, ale – w sojuszach. Jest w naszym interesie, abyśmy byli w jak najlepszych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, zdarzenia ostatnich godzin wskazują na to, że ta oczywista prawda zwyciężyła - po tych słowach można przypuszczać, że prezydent cieszy się z pomyślnego zakończenia negocjacji w sprawie tarczy antyrakietowej.

Zastanawiająca wydała się jeszcze jedna wypowiedź prezydenta - Polityki nie powinni uprawiać ci, którzy ponad interes Rzeczpospolitej stawiają swoje grupowe interesy:

Do kogo były adresowane te słowa lub kto poczuł się ich adresatem? Spróbujemy się dowiedzieć - słuchajcie Faktów RMF FM.