Obniżki stóp procentowych w USA dopiero się rozpoczęły. W październiku może być kolejna redukcja, tym razem o 25 pkt bazowych - ocenia strateg Aletto Gestoelle SGR SpA w Mediolanie Fabrizio Fiorini. Redukcje stóp procentowych w USA dodałyby skrzydeł giełdom na całym świecie i ulżyłyby amerykańskim kredytobiorcom.

Mam wrażenie, że obniżki stóp procentowych w USA dopiero się rozpoczęły. Myślę, że w październiku będzie kolejne cięcie, tym razem tylko o 25 pkt bazowych, a potem jeszcze jedno - powiedział Fiorini. We wtorek Fed obniżył stopy procentowe o 50 pkt bazowych i była to pierwsza obniżka od 4 lat. Główna stopa procentowa wynosi po tej obniżce 4,75 proc. Jedna obniżka stóp procentowych nie wystarczy. Fed mówi bardzo wyraźnie, że problem jest głębszy - dodał.

W czwartek szef Fed Ben Bernanke powiedział przed Komisją Usług Finansowych Kongresu, że sierpniowe zawirowania na rynkach finansowych wpłynęły na zacieśnienie warunków uzyskania kredytów w USA, co mogło się przełożyć na głęboką korektę na rynku nieruchomości, a w dalszej perspektywie wpłynąć negatywnie na całą gospodarkę. Dodał, że spodziewa się wzrostu zaległych płatności na rynku kredytów hipotecznych i obciążonych nieruchomości.