​Bank Anglii wszczął dochodzenie w sprawie fałszywych pięciofuntówek, które pojawiły się w obiegu. Wprowadzony w ubiegłym roku banknot miał być niemożliwy do podrobienia. Brytyjska policja instruuje zatem Wyspiarzy, jak rozpoznać falsyfikat. Fałszywe banknoty wydrukowane zostały na zwykłym papierze, a oryginalna pięciofuntówka jest wykonana z tworzywa sztucznego. Powinny być zatem łatwe do odróżnienia.

Fałszywe banknoty pojawiły się na razie jedynie w hrabstwie Dorset i nie wiadomo, kto je wyprodukował. Eksperci ostrzegają przed podróbkami, wskazując jednocześnie na najważniejsze cechy polimerowego banknotu.

Na przedniej stronie banknotu w przezroczystym okienku widnieje portret królowej i złota wieża Big Bena. Znajdują się tam także dwa hologramy - zmieniające się w zależności od kąta patrzenia - oraz cyfra 5, która ukazuje się pod wpływem ultrafioletowego światła.

Na odwrotnej stronie banknotu widnieje podobizna legendarnego brytyjskiego premiera Winstona Churchilla i symbol Pałacu Blenheim, w którym urodził się Churchill.

Policja apeluje, aby w przypadku rozpoznania fałszywych banknotów, nie zanosić ich do banku, tylko zadzwonić pod specjalny numer kontaktowy. Bank Anglii przypomina przy okazji, że stare pięciofuntówki wyjdą z obiegu już 5 marca.

Policja nie opublikowała filmu wskazującego kluczowe elementy banknotu, które mogą pomóc w rozpoznaniu tego, czy jest on oryginalny. Wydano jedynie pisemne instrukcje, co zainspirowało ekspertów do ich upowszechnienia w formie wideo.

(łł)