Miliony kurczaków i kaczek idzie w najbliższych dniach pod klucz w Niemczech, Holandii, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Czechach i Francji w związku z zagrożeniem ptasią grypą w Europie.

Przypomnijmy, martwe łabędzie, znalezione na niemieckiej Rugii, były zarażone niebezpiecznym także dla ludzi szczepem H5N1 wirusa ptasiej grypy. Obecność wirusa H5N1 potwierdziły też rumuńskie władze. Ptaki padły na początku tygodnia w wiosce Vlahi w pobliżu granicy z Bułgarią. W całej okolicy rozpoczął się masowy ubój drobiu, wioskę objęto kwarantanną.

Wirus rozprzestrzenia się znacznie dalej niż przypuszczaliśmy. Oczywiście, spodziewaliśmy się, że może się pojawić na wiosnę, wraz z migrującymi ptakami, jednak stało się to znacznie znacznie wcześniej, dlatego się martwimy - przyznał Stig Mellergaard, główny doradca duńskiego rządu do spraw weterynaryjnych. Kolejną falą migracyjną będą ptaki brodzące - jeszcze w tym miesiącu. Marzec, kwiecień i maj to masowa migracja ptaków takich jak jaskółki, skowronki i jerzyki.