Już 5 maja może zostać podpisana umowa o umieszczeniu w Czechach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej – informuje czeski dziennik „Hospodarske Noviny”. Gazeta powołuje się w tej sprawie na źródła dyplomatyczne w Pradze i Waszyngtonie.

Sygnowanie dokumentu zbiegłoby się w czasie z konferencją poświęconą obronie antyrakietowej, która ma się odbyć w tym terminie w czeskiej stolicy. Wspomniane źródła dodały, że amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice otrzymała zaproszenie na tę konferencję.

Data wizyty pani Rice nie została jeszcze potwierdzona, ale uda się ona do Pragi na wiosnę - powiedział gazecie czeski wiceminister spraw zagranicznych Tomasz Pojar, który jest głównym negocjatorem Czech w sprawie bazy radarowej. Główne porozumienie w sprawie radaru powinno zostać wynegocjowane przed najbliższym szczytem NATO w Bukareszcie, ale będzie gotowe do podpisu najwcześniej na przełomie kwietnia i maja - zaznaczył.

Przygotowywane są obecnie dwa porozumienia czesko-amerykańskie: o umieszczeniu amerykańskiego radaru na terytorium Czech oraz o warunkach stacjonowania żołnierzy USA w Czechach. Jak pisze dziennik, nowa runda negocjacji na temat tego drugiego dokumentu jest przewidziana na 9 kwietnia w czeskim ministerstwie obrony.

5 maja jest w Czechach datą symboliczną. Tego dnia przypada 63. rocznica czeskiego powstania przeciwko niemieckiej okupacji.