Bez Polski negocjacje o tarczy antyrakietowej trzeba będzie zacząć od nowa - uważa czeska minister obrony. Według Vlasty Parkanovej, jeśli Polska zrezygnuje z udziału w projekcie, Czechy rozważą inne warianty. Parkanowa nie wykluczyła jednak, że planowany w Czechach radar mógłby działać bez polskiej bazy antyrakiet. Finał czesko-amerykańskich negocjacji planowany jest na początek kwietnia.

Będę rozmawiał bardzo otwarcie i przyjaźnie, i twardo wtedy, kiedy trzeba - deklarował Donald Tusk przed odlotem do Stanów Zjednoczonych. W Waszyngtonie premier spotka się z prezydentem Bushem. Jednym z planowanych tematów rozmów będzie amerykańska tarcza antyrakietowa. czytaj więcej

Czeska minister uważa, że w kwestii tarczy po wyborach prezydenckich w USA nic się nie zmieni, a nowa administracja w Waszyngtonie nadal będzie chciała jej budowy.

Stany Zjednoczone liczą na sfinalizowanie rozmów z Polską w sprawie tarczy jeszcze przed zakończeniem prezydentury George'a W. Busha, jednak zdaniem ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego rozmowy w tej sprawie potrwają jeszcze wiele miesięcy.