Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza ostrzegła o groźbie ataków terrorystycznych w kilku europejskich krajach – poinformował francuski dziennik „Le Monde”. W przesłanej m.in. do Paryża nocie CIA poinformowała, że Al-Kaida może planować zamachy w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Niemczech. Miałoby do nich dojść w tym miesiącu.

Amerykańska agencja prasowa Associated Press poinformowała, że informację o nocie CIA potwierdził anonimowy francuski funkcjonariusz państwowy. Miał on stwierdzić, że Centralna Agencja Wywiadowcza wśród potencjalnych celów ataku wymieniła „opustoszały system kanałów” w Paryżu.

Według francuskiej popołudniówki „Le Monde”, CIA 11 września br. przechwyciła e-mail dotyczący ataków. Gazeta zaznaczyła, że nie wiadomo, kto był jego nadawcą. List miał trafić do Salaha Gasmiego – jednego z liderów Al-Kaidy w Afryce Północnej.

W tej części afrykańskiego kontynentu działa Organizacja Islamskiego Maghrebu, która w ubiegłym roku związała się z Al-Kaidą. Ugrupowanie to przyznało się do wielu ataków terrorystycznych, w tym zamachów bombowych i porwań cudzoziemców.