Koniec dostaw broni dla terrorystów z Hamasu! To warunek ewentualnego zawieszenia operacji wojskowych w Strefie Gazy, jaki przedstawił Izrael. Stanowisko Jerozolimy zostało przedstawione wczoraj prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy'emu w czasie jego spotkania z premierem Izraela. Sarkozy apelował do obu stron o natychmiastowy rozejm.

Podstawą jakiegokolwiek porozumienia, prowadzącego do wygaszenia napięć, musi być absolutne zablokowanie możliwości ponownego uzbrojenia się przez Hamas. To warunek, od którego nie może być żadnych odstępstw - powiedział Mark Regew, rzecznik izraelskiego premiera. Dodał, iż Hamas wykorzystał poprzedni rozejm - trwający sześć miesięcy, do 19 grudnia 2008 roku - by dozbroić się m.in. w rakiety, przemycane przez Egipt i tunele pod granicą egipską ze Strefą Gazy.

W czasie rozejmu Hamas sprowadził rakiety o zasięgu do 40 km; wcześniej dysponował pociskami, mogącymi razić cele na odległość tylko 20 km. Nie pozwolimy na to, by nowy rozejm umożliwił Hamasowi zaopatrzenie się w rakiety o zasięgu 60 kilometrów - powiedział Regew. We wtorek po raz pierwszy palestyńska rakieta spadła na terytorium Izraela 45 kilometrów od granicy ze Strefą, w rejonie miejscowości Gedera. Ranne zostało trzymiesięczne dziecko. Rano na terytorium kraju spadło już kilkanaście palestyńskich rakiet.