Nam chodzi o to, by tarcza broniła państw wolnych i demokratycznych przed krajami bandyckimi. Rosja nie jest krajem bandyckim, więc nie ma się o co martwić - mówi "Gazecie Wyborczej" prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush.

Prezydent Bush udzielił w czwartek wywiadu pięciu europejskim dziennikom, w tym "Gazecie Wyborczej". 8 czerwca przyleci do Polski, by w Juracie spotkać się z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Głównym tematem rozmów, jak przyznał George Bush, ma być sprawa budowy w Polsce bazy USA będącej częścią tzw. tarczy antyrakietowej. Przed wizytą u nas Bush weźmie udział w szczycie państw grupy G-8 w Niemczech.

W odpowiedzi na pytanie "GW", jak prezydent USA chce przekonać Polaków, by zgodzili się na budowę bazy, George Bush odparł: Polacy nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo. Jesteście w NATO tak jak USA. I macie gwarancje bezpieczeństwa. Lepszych już mieć nie można. W razie zagrożenia będziemy z wami.

W wypowiedzi dla gazety, prezydent Bush mówił dalej: Nie sądzę, by Polska była dziś przez kogoś zagrożona zbrojnie, ale gdyby takie zagrożenie się pojawiło, możecie liczyć na naszą pomoc. (...) Myślę, że najlepszym rozwiązaniem na przyszłość są bliskie stosunki Polski i USA. Rozwijanie współpracy gospodarczej, inwestycji kapitałowych, a przede wszystkim tworzenie nowych miejsc pracy, tak jak się to udało przy okazji umowy o kupnie naszych samolotów F-16. O tym będę rozmawiał z waszym prezydentem.