Budowa amerykańskiej tarczy antyrakietowej nie jest skierowana przeciwko Rosji – deklarował w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Mimo to Rosja mówi tarczy „niet” .

Jestem przekonany, że projekt tarczy antyrakietowej w żadnej mierze nie jest skierowany przeciw Rosji - podkreślił premier Wielkiej Brytanii na konferencji po spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Na terytorium Wielkiej Brytanii rozmieszczona jest część systemu obrony antyrakietowej.

Także prezydent Lech Kaczyński podkreślił, że tarcza antyrakietowa ma charakter obronny i jako taka nie jest wymierzona przeciwko nikomu. Jednocześnie przypomniał, że są kraje, które mają lub chcą mieć broń nuklearną. Na pytanie, czy są one skłonne do ich użycia, nie potrafię odpowiedzieć. Ale też nie potrafię jednoznacznie powiedzieć, że nie - dodał prezydent.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział dziś, że Moskwa - w przypadku rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy w Polsce i Czechach - zastrzega sobie prawo do zapewnienia bezpieczeństwa.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, Putin i rząd rosyjski doskonale sobie zdają sprawę, że tarcza nie jest skierowana przeciwko Rosji, a motywy rosyjskiego prezydenta są "zupełnie inne".

Brytyjski premier przybył do Polski z kilkugodzinną nieoficjalną wizytą. Przed spotkaniem z prezydentem Blair rozmawiał z premierem Jarosławem Kaczyńskim.